Miroslav Kupec skončil v čele Českých drah, nástupce zatím nemá | Reflex.cz
nahoru

Miroslav Kupec skončil v čele Českých drah, nástupce zatím nemá

ČTK10. června 2019 • 14:20
Dnes již bývalý šéf ČD Miroslav Kupec
Dnes již bývalý šéf ČD Miroslav Kupec
• foto: 
profimedia

Dozorčí rada Českých drah dnes odvolala předsedu představenstva podniku Miroslava Kupce. Ve funkci byl od loňského září. Jeho nástupce zatím nevybrala. Rada zároveň jmenovala místopředsedou představenstva Radka Dvořáka. Dráhy to dnes oznámily na internetových stránkách. Nový šéf státního dopravce by měl vzejít z výběrového řízení, do té doby firmu nejspíš povede Dvořák.

Důvody odvolání zatím podnik neuvedl, premiér Andrej Babiš (ANO) i ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) uvedli v závěru minulého týdne, že Kupec nesplnil očekávání na stabilizaci vedení společnosti. Zda Kupec bude pokračovat v podniku na jiné pozici zatím není zřejmé.

Během Kupcova působení v čele společnosti skončili ve vedení podniku dva lidé. V únoru vypršel pětiletý mandát Michalu Štěpánovi, který je nyní šéfem Integrované dopravy Středočeského kraje. V květnu odešel Michal Heřman, který v představenstvu působil teprve od poloviny letošního ledna. Heřman se totiž krátce po svém nástupu přihlásil do výběrového řízení na šéfa těžební společnosti OKD, ve kterém uspěl.

Nová strana Václava Klause ml. může přebrat voliče SPD, ODS i hnutí ANO

Nového šéfa státního dopravce rada zřejmě vybere z výběrového řízení. Některá média v uplynulých dnech uvedla, že by Kupce mohl nahradit náměstek ministerstva pro místní rozvoj Václav Nebeský, který v podniku v minulosti působil. To však ministr dopravy odmítl s tím, že nového šéfa vybere dozorčí rada právě ve výběrovém řízení.

Velké změny ve vedení státního dopravce začaly už loni v létě, kdy řídící výbor z velké části obměnil dozorčí radu podniku. Ta následně vyměnila i představenstvo společnosti. Kupec tehdy nahradil v čele představenstva Pavla Krtka. V představenstvu vedle Kupce a Dvořáka dosud působili také Patrik Horný a Michal Vereš. Změny se nedávno znovu udály i v dozorčí radě. Jejím novým předsedou se po Petru Moosovi, který odstoupil ze zdravotních důvodů, stal akademik Karel Pospíšil.

Ojedinělá série fotografií Lidic: 30. léta, nacistický masakr a doba po tragédii
Wagenknecht: Babiš kradl, zastrašuje a vyvíjí nátlak. Je to na policii, sazba je až 12…

ČTKVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Privilegované volby: Stane se Andrej Babiš novým prezidentem ČR?
PREMIUM X Karel Steigerwald: Fámy, které cloumají státem, jsou nejriskantnějším nástrojem politiky
PREMIUM X Diskriminace mužů-účetních: Česká veřejná správa povýšila formalismus na kafkovský piedestal
PREMIUM X Bouřlivý říjen 1918: Jak vzniklo Německé Rakousko a málem nevzniklo Československo
PREMIUM X Jaroslav Lobkowicz: Monarchie? Raději bych zůstal u prezidenta a republiky...

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější