Za vraždu 85 lidí dostal bývalý ošetřovatel doživotí, je největším sériovým vrahem poválečného Německa | Reflex.cz
nahoru

Za vraždu 85 lidí dostal bývalý ošetřovatel doživotí, je největším sériovým vrahem poválečného Německa

ČTK6. června 2019 • 13:36
Za vraždu 85 lidí dostal bývalý ošetřovatel doživotí, je největším sériovým vrahem poválečného Německa
foto: ČTK

Bývalý německý ošetřovatel Niels Högel byl ve čtvrtek za vraždu 85 lidí odsouzen k doživotnímu vězení. Informovala o tom agentura DPA, podle níž zemský soud v Oldenburgu konstatoval mimořádnou závažnost viny pachatele, což znamená, že je téměř vyloučené jeho předčasné propuštění po obvyklém přezkoumání po 15 letech věznění. Dvaačtyřicetiletý Högel si už ve vězení odpykává doživotí za dvě vraždy, za něž byl odsouzen v roce 2015.

Högel byl usvědčen z vraždy 85 pacientů. Loni byl nově obžalován z vraždy 98 lidí, dohromady tak byl viněn z rovné stovky vražd. V pěti případech obžalovaný vinu popřel a na zbylé oběti si údajně nepamatuje. Nevyloučil ale, že i v nich zabíjel. Podle DPA obhajoba trvala na tom, že Högel se dopustil vraždy v 55 případech a že ve 14 případech šlo o pokus o vraždu. V dalších 31 případech požadovala zproštění viny. Státní zastupitelství naopak tvrdilo, že je 97 vražd prokázaných.

Vrah vrahů: Opravdový Dexter běhá na svobodě a je hvězdou YouTube
Radka Typltová 3. června 2019 • 13:44

Vrah vrahů: Opravdový Dexter běhá na svobodě a je hvězdou YouTube

Högel je označován za největšího sériového vraha v dějinách poválečného Německa. Své oběti zabíjel v letech 2000 až 2005 na klinikách v severoněmeckých městech Oldenburg a Delmenhorst. Na klinice v Oldenburgu pracoval Högel od června 1999 do října 2002 a v nemocnici v nedalekém Delmenhorstu mezi prosincem 2002 a červencem 2005. Ošetřovatel pomocí léků ovlivňujících činnost srdce přiváděl pacienty do stavu vyžadujícího oživování, aby při jejich následné záchraně mohl prokazovat své schopnosti. Oživit se mu je ale často nepodařilo. Některé pacienty přitom oživoval během jedné noci i několikrát.

„Vaši počínání nelze pochopit,“ řekl soudce Sebastian Bührmann obžalovanému. Rozsah zločinu znázornil poukazem na právní systém ve Spojených státech, kde se na rozdíl od Německa sčítají tresty za jednotlivé činy. Za 85 vražd by tam Högel podle soudce dostal 1275 let žaláře. Högel zabíjel týden co týden, měsíc co měsíc a rok co rok a každý jednotlivý čin soud projednal, zdůraznil soudce. „Připadal jsem si jako účetní smrti,“ poznamenal soudce Bührmann.

Högel se ve středu ve své závěrečné řeči příbuzným obětí omluvil a hovořil o lítosti a studu. Během procesu si prý uvědomil, kolik nedozírného žalu svými "strašnými činy" způsobil. Soudní znalec předtím potvrdil, že obžalovaný je příčetný, i když vykazuje nápadné poruchy osobnosti. Ty ale podle něj nejsou tak výrazné, jako u duševně nemocných osob. Högelovi však chybí stud, pocit viny, lítost a empatie, konstatoval znalec v oboru psychiatrie Henning Sass na konci dubna.

Joe Metheny: Sériový vrah, který své oběti prodával v hamburgerech
Martin Mrázek 25. července 2018 • 15:44

Joe Metheny: Sériový vrah, který své oběti prodával v hamburgerech

Takhle kreslí sérový vrah. FBI zveřejnila portréty jeho obětí, které se dosud…

ČTKVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Český Lev Borský: Radikální intelektuál pojmenoval civilizační problémy. Jejich rešení ho zahubilo
PREMIUM X Karel Schwarzenberg: Bojím se o naši budoucnost...
PREMIUM X Zelený Raoul: Soudruzi mají velký problém. KSČM se musí vrátit ke svým kořenům!
PREMIUM X Inženýrem za výzkum obrany před UFO: Kritická reportáž v Reflexu jako odrazový můstek ezoúspěchu
PREMIUM X Jefim Fištejn: Represe Putinova režimu proti opozici sílí. Proč?

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější