Šerpa pokořil vlastní rekord ve výstupech na Everest, nejvyšší horu světa zdolal už 24krát | Reflex.cz
nahoru

Šerpa pokořil vlastní rekord ve výstupech na Everest, nejvyšší horu světa zdolal už 24krát

ČTK21. května 2019 • 11:55
Šerpa pokořil vlastní rekord ve výstupech na Everest, nejvyšší horu světa zdolal už 24krát
foto: ČTK

Svůj vlastní, méně než týden starý rekord ve výstupu na Mount Everest překonal dnes nepálský Šerpa Kami Rita. S odvoláním na nepálské úřady o tom informovala agentura AP. Horský průvodce z nepálského etnika Šerpů dosáhl vrcholu už po čtyřiadvacáté. Everest společně s ním zdolalo několik dalších horolezců. Kami Rita na 8848 metrů vysokou horu vystoupal tradiční cestou po jihovýchodním hřebeni, uvedly úřady.

Trasu poprvé zavedli Edmund Hillary a Šerpa Tenzing Norkej v roce 1953, kteří na Everestu stanuli jako první na světě.

Devětačtyřicetiletý Rita překonal svůj vlastní rekord v počtu zdolání hory, který držel od 15. května. Necelý týden před dalším výstupem strávil v základním táboře. Při výstupu využil dobrého počasí. Květen je jedním z nejlepších měsíců pro uskutečnění výstupu, ale i tak se může objevit pouze málo dní, kdy je počasí příznivé, uvedla agentura AP.

Za původními obyvateli údolí Khumbu aneb Každý šerpa není Šerpa
Tomáš Beránek 16. dubna 2019 • 01:43

Za původními obyvateli údolí Khumbu aneb Každý šerpa není Šerpa

Známého Šerpu čeká nejspíš už poslední výstup. „Jsem stále silný a chci na Sagarmatha vylézt pětadvacetkrát,“ řekl Rita, který horu označil jejím nepálským jménem. Po dalším posledním výstupu na vrchol chce odejít do důchodu.

Rita pokořil Everest poprvé v roce 1994 a od té doby na horu šplhá téměř každý rok. Mezi známé průvodce patřil i jeho otec, který byl mezi prvními Šerpy doprovázejícími cizince na vrchol Everestu. Kromě nejvyšší hory světa vystoupal Rita i na další známé himálajské osmitisícovky, například K2, Čo-Oju, Manaslu nebo Lhoce.

Etnikum Šerpů, které žije vysoko v Himálaji, provádí horolezce po nejvyšších horách světa už od 50. let minulého století. Z původně pasteveckého společenstva udělala ideální průvodce a nosiče odolnost, znalost místní krajiny i návyk na vysokou nadmořskou výšku.

Sněžný muž existuje, našli jsme jej, tvrdí indická armáda. Na Twitteru sklidila posměch
Češi vyvěsili rudé trenky v Himalájích. Ať si je sem Ovčáček příjde spálit, vzkazují

ČTKMezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější