nahoru

Šerpa pokořil vlastní rekord ve výstupech na Everest, nejvyšší horu světa zdolal už 24krát

ČTK 21. května 2019 • 11:55
Šerpa pokořil vlastní rekord ve výstupech na Everest, nejvyšší horu světa zdolal už 24krát
foto: ČTK

Svůj vlastní, méně než týden starý rekord ve výstupu na Mount Everest překonal dnes nepálský Šerpa Kami Rita. S odvoláním na nepálské úřady o tom informovala agentura AP. Horský průvodce z nepálského etnika Šerpů dosáhl vrcholu už po čtyřiadvacáté. Everest společně s ním zdolalo několik dalších horolezců. Kami Rita na 8848 metrů vysokou horu vystoupal tradiční cestou po jihovýchodním hřebeni, uvedly úřady.

Trasu poprvé zavedli Edmund Hillary a Šerpa Tenzing Norkej v roce 1953, kteří na Everestu stanuli jako první na světě.

Devětačtyřicetiletý Rita překonal svůj vlastní rekord v počtu zdolání hory, který držel od 15. května. Necelý týden před dalším výstupem strávil v základním táboře. Při výstupu využil dobrého počasí. Květen je jedním z nejlepších měsíců pro uskutečnění výstupu, ale i tak se může objevit pouze málo dní, kdy je počasí příznivé, uvedla agentura AP.

Známého Šerpu čeká nejspíš už poslední výstup. „Jsem stále silný a chci na Sagarmatha vylézt pětadvacetkrát,“ řekl Rita, který horu označil jejím nepálským jménem. Po dalším posledním výstupu na vrchol chce odejít do důchodu.

Rita pokořil Everest poprvé v roce 1994 a od té doby na horu šplhá téměř každý rok. Mezi známé průvodce patřil i jeho otec, který byl mezi prvními Šerpy doprovázejícími cizince na vrchol Everestu. Kromě nejvyšší hory světa vystoupal Rita i na další známé himálajské osmitisícovky, například K2, Čo-Oju, Manaslu nebo Lhoce.

Etnikum Šerpů, které žije vysoko v Himálaji, provádí horolezce po nejvyšších horách světa už od 50. let minulého století. Z původně pasteveckého společenstva udělala ideální průvodce a nosiče odolnost, znalost místní krajiny i návyk na vysokou nadmořskou výšku.

ČTK
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.