Mnohoženství guinejských mužů musí nově odsouhlasit první manželka, revoluční omezení schválil parlament | Reflex.cz
nahoru

Mnohoženství guinejských mužů musí nově odsouhlasit první manželka, revoluční omezení schválil parlament

ČTK12. května 2019 • 17:45
Polygamie byla dosud v západoafrické Guineji zákony neomezovaná. (ilustrační foto)
Polygamie byla dosud v západoafrické Guineji zákony neomezovaná. (ilustrační foto)
• foto: 
Profimedia

Muži v západoafrické Guineji smějí už v budoucnu praktikovat mnohoženství jen v případě, že jim to při sňatku výslovně odsouhlasí jejich první manželka. Tuto revoluční změnu v rodinném právu odhlasovali tento týden poslanci, napsala v neděli agentura AFP. Nový zákon může zcela změnit kulturní zvyklosti v převážně muslimské zemi, kde dosud byly polygamní svazky naprosto běžné a muži do nich směli vstupovat i proti přání své ženy či žen.

Nový zákon určuje, že základní formou manželství je monogamní svazek. Pokud si bude muž přát, aby směl mít v budoucnu možnost vzít si hned několik žen, pak musí požádat první manželku o souhlas. Když mu ho neudělí, nebude pro něj polygamní svazek možný. Ženy tak dostanou poprvé právo rozhodovat o svém rodinném životě. Nový zákon vznikl poté, co prezident Alpha Condé vetoval předchozí verzi zákona schválenou loni v prosinci. Ta stanovovala, že manželství může být jak monogamní, tak polygamní a že volba leží výhradně na mužích.

Změna zákona budí v Guineji kontroverze. Ženy ji vesměs vítají, protože je před zákonem zrovnoprávňuje a dává jim právo rozhodnout o budoucím uspořádání rodiny. Muži ale upozorňují, že nové nařízení zničí tradice a může nakonec být nevýhodné i pro ženy. „Máme více žen než mužů… Raději uvidím, když se má dcera stane druhou nebo třetí manželkou, než když bude muset zestárnout sama,“ citovala AFP bývalého ministra komunikace.

Liberální, nevěřící, smilnící a experimentující aneb Češi a jejich milostné vztahy
Dějiny opičího rasismu: Co se skrývá za prvním veřejným útokem na syna Harryho a Meghan?

ČTK


Klíčová slova: mnohoženství, polygamie, zákony, Guinea


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,750
23,060
29,310
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější