nahoru

Mnohoženství guinejských mužů musí nově odsouhlasit první manželka, revoluční omezení schválil parlament

ČTK 12. května 2019 • 17:45
Polygamie byla dosud v západoafrické Guineji zákony neomezovaná. (ilustrační foto)
Polygamie byla dosud v západoafrické Guineji zákony neomezovaná. (ilustrační foto)
• foto: 
Profimedia

Muži v západoafrické Guineji smějí už v budoucnu praktikovat mnohoženství jen v případě, že jim to při sňatku výslovně odsouhlasí jejich první manželka. Tuto revoluční změnu v rodinném právu odhlasovali tento týden poslanci, napsala v neděli agentura AFP. Nový zákon může zcela změnit kulturní zvyklosti v převážně muslimské zemi, kde dosud byly polygamní svazky naprosto běžné a muži do nich směli vstupovat i proti přání své ženy či žen.

Nový zákon určuje, že základní formou manželství je monogamní svazek. Pokud si bude muž přát, aby směl mít v budoucnu možnost vzít si hned několik žen, pak musí požádat první manželku o souhlas. Když mu ho neudělí, nebude pro něj polygamní svazek možný. Ženy tak dostanou poprvé právo rozhodovat o svém rodinném životě. Nový zákon vznikl poté, co prezident Alpha Condé vetoval předchozí verzi zákona schválenou loni v prosinci. Ta stanovovala, že manželství může být jak monogamní, tak polygamní a že volba leží výhradně na mužích.

Změna zákona budí v Guineji kontroverze. Ženy ji vesměs vítají, protože je před zákonem zrovnoprávňuje a dává jim právo rozhodnout o budoucím uspořádání rodiny. Muži ale upozorňují, že nové nařízení zničí tradice a může nakonec být nevýhodné i pro ženy. „Máme více žen než mužů… Raději uvidím, když se má dcera stane druhou nebo třetí manželkou, než když bude muset zestárnout sama,“ citovala AFP bývalého ministra komunikace.

ČTK


Klíčová slova: zákony, mnohoženství, Guinea, polygamieDiskuse ke článku