Trumpovo podnikání má za deset let ztrátu jedné miliardy USD | Reflex.cz
nahoru

Trumpovo podnikání má za deset let ztrátu jedné miliardy USD

ČTK8. května 2019 • 18:00
Americký prezident Donald Trump během setkání se slovenským premiérem Pellegrinim
Americký prezident Donald Trump během setkání se slovenským premiérem Pellegrinim
• foto: 
Reuters

Podnikání prezidenta USA Donalda Trumpa vykázalo za období 1985 až 1994 celkovou ztrátu přesahující miliardu dolarů (23 miliard Kč podle současného kurzu). Vyplývá to z jeho daňových přiznání, která získal deník The New York Times (NYT). Trump měl takové ztráty, že se mohl vyhnout placení daní z příjmů v osmi z deseti let, napsal list. Prezident k tomu na twitteru uvedl, že ztráty, které jeho podnikání v osmdesátých a devadesátých letech způsobilo, byly "pro daňové účely".

Dokumenty podle NYT ukazují, že v roce 1985 byl Trump v červených číslech ve výši 46,1 milionu dolarů. Během deseti let se pak ztráty Trumpových hlavních podniků včetně kasin, hotelů a bytových domů vyšplhaly na 1,17 miliardy dolarů. V roce 1990 i 1991 pasiva Trumpova impéria přesáhla 250 milionů dolarů, což dvojnásobně převyšuje ztráty srovnatelných daňových poplatníků.

"Vždycky chcete vykázat ztrátu... to je sport," napsal Trump na svém twitterovém účtu. List cituje prezidentova právníka Charlese Hardera, podle něhož jsou daňové informace "velmi nepřesné", což ve svém tweetu zmiňuje i Trump.

Zemřel herec Václav Postránecký. Po ročním boji podlehl zákeřné rakovině

Realitní magnát Trump, který po svém zvolení do Bílého domu v roce 2016 předal provoz svých podniků svým synům, propagoval své podnikatelské a vyjednávací schopnosti v prezidentské kampani. Desetiletí starý precedens prolomil tím, že odmítl zveřejnit svá daňová přiznání jako prezidentský kandidát i později. Tvrdí, že postačuje audit jeho majetku.

V pondělí ministr financí Steven Mnuchin zamítl žádost demokratického poslance a šéfa sněmovního výboru pro státní příjmy Richarda Neala o vydání prezidentových daňových přiznání. Demokraté chtějí, aby se Trumpova daňová přiznání stala součástí jejich vyšetřování možného střetu zájmů, který představuje jeho vlastnictví rozsáhlých obchodních aktivit, přestože je prezidentem.

Výstava, která vzbudila údiv: Lidé v Sovětském svazu poprvé uviděli západní zboží
Denemarková: Zeman šíleně lže, Česko se mění na autoritářský režim. Útěk ale není…

ČTKVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Šarlatán prodával lék složený z vody za 500 korun. JXD i s kamerou vyhodil za čtyři minuty
PREMIUM X Karel Steigerwald: Rok 1969, druhý rok hanby, vrcholil srpnem
PREMIUM X Srpen 1968 a 1969: Fotograf a režisér Josef Ráž vzpomíná na chvíle, kdy šli Češi proti Čechům
PREMIUM X Evangelium podle Mansona: Pologramotný vůdce sekty, vrah, co nezabíjel, a miláček popkultury
PREMIUM X Proč miluju Dalmácii aneb Malé vyznání velkého českého dovolenkáře středního věku

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější