Mácha se děsí! Petřínu hrozí masívní kácení a betonová zástavba | Reflex.cz
nahoru

Mácha se děsí! Petřínu hrozí masívní kácení a betonová zástavba

Helena H. Zahrádecká2. května 2019 • 16:30
Mácha se děsí! Petřínu hrozí masívní kácení a betonová zástavba
foto: Profimedia.cz

Pražský Petřín je symbolem jara a prvních květnových dnů. Polodivokým romantickým parkem plným intimních zákoutí. Teď mu však hrozí zásadní proměna.

Ve vykácených petřínských sadech ještě větší davy turistů. Fronta na záchodky a v okolí, kde se prohání stále víc – zejména mezi mladými turisty — tak oblíbených elektroběžek (koloběžek na elektrický pohon), trendy designové lavičky. Dosud polodivoká Lobkovická zahrada, plná intimních zákoutí, přeměněná v uhlazený barokní park. I taková budoucnost může čekat pražský Petřín. Ten je přitom ceněným kusem přírody uprostřed města, jeho vrchní část je dokonce zařazena mezi evropsky významné přírodní lokality.

Nové cesty, kácení, budování…

Postupující revitalizace provázená v posledních měsících masívním kácením naznačuje, že by nemusela být daleko chvíle, kdy zdejší příroda ustoupí uhlazeným instagramovým vyhlídkám pro turisty. Zároveň (a vlastně paradoxně) má jeden z nejkrásnějších výhledů ve Strahovské zahradě nad Nemocnicí Pod Petřínem zničit naddimenzovaná multifunkční zástavba v podobě komplexu veřejných záchodků a zázemí pro zahradníky.

Na Pražském okruhu shořel autobus Vězeňské služby. Srazil se s náklaďákem vezoucím tanky

Na nebezpečí drancování Petřína prováděné jménem revitalizace upozorňuje facebooková stránka Petřín pro život, založená místními obyvateli. Její zakladatelka Romana Ertlová říká: „Magistrát hlavního města Prahy vede dál řízení o zahájení stavby takzvaného zázemí pro zahrádkáře s vyhlídkovou terasou a veřejným WC. Má být postaveno v unikátní vyhlídce přímo nad zahradami boromejek. Dále plánuje propojení Velké Strahovské zahrady s dosud uzavřenými vinicemi podél zdi lemující ulici Úvoz. Všechny vzrostlé stromy a keře podél plotu mají opět ustoupit urbanistickým záměrům a novým cestám. Odbor životního prostředí plánuje také vyvést vodu z podzemních štol na povrch, a to hned na několika místech. Jenže pod strahovským klášterem, kde už snahy o obnovení vodní plochy byly, jezírko v důsledku vzrůstajícího sucha vyschlo. Otázkou je, nakolik vyvedení vody ze štol na povrch a kácení vzrostlých stromů ovlivní stav spodních vod a život na Petříně.“

Skupina kolem Romany Ertlové proto iniciovala petici Za zachování přirozené vegetace — vzrostlých stromů a keřů Petřína a za přísný zákaz nové zástavby na Petříně.

Může být armáda hodně, ale hodně sexy? To si pište. Podívejte se na Instagram vojaček z…

Bezprizorné kouty je třeba zastavět!

Na revitalizaci se podílí Ing. Dan Frantík z magistrátu, pod jehož vedením vznikla například oceňovaná soustava vodních ploch v areálu Stromovky. Jenže Stromovka není Petřín, tvrdí autoři petice. Přivedení větších davů turistů může pro polodivoký charakter Petřína znamenat navždy nevratnou ránu. Zejména v době, kdy masový turismus narůstá do takových rozměrů, že si s jeho důsledky nevědí rady v podstatě v žádném turisticky exponovaném evropském městě. Nová zástavba pak přirozeně otevírá dveře i dalším stavbám.

Člen magistrátního výboru pro životní prostředí Tomáš Vojtíšek se k zamýšlenému projektu vyjádřil na sociálních sítích takto: „To, že stavba vznikne v nyní bezprizorném koutě Petřína, a ještě bude díky terénní nerovnosti kopce skvěle skryta a bude mít pochozí střechu a uvnitř i veřejné toalety, jež budou buď zadarmo, nebo za velmi symbolický peníz, vnímám jako typické vyústění práce oddělení péče o zeleň, které své zásahy provádí v kontextu, a ne odtržené od reality.“

Jenže nejsou náhodou ony „bezprizorné kouty“ smyslem každého parku, jenž má být především odpočinkovou zónou?! A je snad projevem myšlení „neodtrženého od reality“ masívní stavba komplexu záchodků, která si už nyní vysloužila přezdívku Petřínský Temelín, navíc v místech nejkrásnějšího pohledu na Malou Stranu a kostel svatého Mikuláše!?

Vladimír Pikora: Než přejdeme na euro, budeme mít měnu Facebooku
VLADIMÍR PIKORA 2. května 2019 • 12:58

Vladimír Pikora: Než přejdeme na euro, budeme mít měnu Facebooku

Eva Samková: Jsem vlastenka, ale nejsem modla. Musím se hlídat a je to i nepříjemné,…

Helena H. Zahrádecká


Klíčová slova: praha, Petřín, stavby, stromy, zprávy, developer


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,730
22,990
29,330
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější