Střelba v USA: Útok na synagogu, jedna žena zemřela | Reflex.cz
nahoru

Při útoku na synagogu u amerického San Diega byla zabita žena, střelec je podezřelý i ze zapálení mešity

ČTK27. dubna 2019 • 22:58
V americkém Pittsburghu střílel muž v synagoze přesně před půl rokem.
V americkém Pittsburghu střílel muž v synagoze přesně před půl rokem.
• foto: 
ČTK

Při sobotním útoku v synagoze v kalifornském městě Poway poblíž San Diega zabil střelec ženu a další tři lidi včetně rabína zranil. Americký prezident Donald Trump a další politici čin označili za antisemitský a odsoudili jej. Policie jako pachatele zadržela devatenáctiletého Johna Earnesta. Šéf sandiegské policie David Nisleit uvedl, že Earnest sám záhy po činu zavolal tísňovou linku a po příjezdu hlídky vystoupil ze svého auta s rukama nad hlavou. Místní šerif William Gore nejprve uvedl, že Earnest nemá záznam v rejstříku trestů. Později úřady uvedly, že ho policie vyšetřovala kvůli březnovému požáru v jisté mešitě.

Osoba stejného jména krátce před útokem umístila na internetu protižidovský vzkaz. Podle agentury AP v něm mimo jiné tvrdí, že útok pomohl naplánovat a financovat známý youtuber. Podle Gorea nyní úřady zkoumají zprávy na sociálních sítích a zločin vyšetřují jako možný útok z nenávisti.

Teror naruby: Vrah z Nového Zélandu hovoří o genocidě bělochů a nutnosti zastavit…

Vzkaz byl zveřejněn na diskuzním portálu 8chan a autor v něm uvádí, že se inspiroval teroristickým útokem na dvě mešity v novozélandském městě Christchurch, kde australský pravicový extrémista zabil 50 lidí. Napsal rovněž, že inspirací byl i loňský útok v synagoze v Pittsburghu.

Sobotní incident se přitom odehrál přesně půl roku poté, co střelec křičící "Všichni židé musí zemřít" vtrhl do synagogy v Pittsburghu, zabil 11 věřících a dalších šest včetně čtyř policistů zranil. Po činu, který média hodnotí jako nejkrvavější protižidovský útok v dějinách USA, byl zadržen.

Sobotní útok se stal v poslední den pesachu, židovských Velikonoc. Oslavy začaly dopoledne místního času a měly vyvrcholit večer. Policie byla přivolána krátce před polednem.

Gore uvedl, že útočník střílel puškou AR-15, která je civilní verzí armádních útočných pušek M16 a M4. Pušku AR-15, jak média připomínají, pachatelé masových útoků často používají.

"Během střelby byli čtyři lidé zraněni a převezeni do nemocnice," uvedl Gore. "Jeden z nich zraněním podlehl. Tři další jsou ve stabilizovaném stavu," dodal. Rabína, který byl rovněž zraněn, kulka zasáhla do ruky.

Na střelce, který se poté snažil z místa ujet, vypálil člen pohraniční stráže, který byl v tu dobu mimo službu, ale nezasáhl ho. Zadržel ho pak jiný policista, kterému se vzdal.

Trump po útoku vyjádřil dotčeným upřímnou účast a slíbil, že věc bude objasněna. Uvedl, že střelba vypadá na nenávistný útok a řekl, že je sotva k uvěření. Později na twitteru vyjádřil soustrast rodinám obětí a poděkoval zasahujícím bezpečnostním jednotkám. Viceprezident Mike Pence střelbu označil za odporný a zbabělý čin.

"Nikdo by se ve svatostánku neměl bát. Antisemitismus není jen špatný, je odporný," dodal na twitteru Pence.

Karel Steigerwald: Může premiér řídit vládu z vězení? Babiš nepochybně ano
Cirkus Okamura už netáhne. Možná mu zbudou jen šašci a hajlující strejci

 

ČTK


Klíčová slova: střelba, USA, San Diego, synagoga, Židé, útok


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,720
23,080
29,340
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější