Fake News v Polsku: Protiamerické síly šířily lež o armádě | Reflex.cz
nahoru

Polskem se masivně šířily protiamerické fake news. Hraje se o posílení americké armády v zemi

Lukáš Lhoťan19. dubna 2019 • 11:30
Americký voják
Americký voják
• foto: 
profimedia.cz

Americký prezident Donald Trump zvažuje posílení přítomnosti americké armády v Polsku. Pro většinu polských politiků a také obyvatel se zřejmě jedná o velice šťastnou zprávu, neboť Polsko patří k největším spojencům Američanů v Evropě. Poláci vnímají přítomnost americké armády jako významný faktor své bezpečnosti především vůči Rusku. Ovšem ne všichni v Polsku jsou z přítomnosti americké armády nadšeni. Po Polsku se v těchto dnech šíří fake news namířené proti přítomnosti americké armády na polském území. Po sociálních sítích koluje informace, kterou převzaly i některé lokální weby, o tom, že polské úřady vyhlásily pátrání po příslušníkovi americké armády Thomasi Wehkingovi, který měl postřelit polského vojáka a poté uprchnout.

Velice brzy se ovšem ukázalo, že se událost, která se měla odehrát ve vojenském prostoru Drawsko Pomorskie, nikdy neodehrála a že jde o lež a fake news, jež ovšem v krátké době dokázala zaujmout spoustu lidí a lokálních zpravodajských webů a objevila se na jejich webových stránkách. Historii této poplašné zprávy sledoval Mateusz Marchwicki z webu Natemat.pl a poukázal na fakt, že jde o vysoce koordinovanou akci s cílem šířit odpor proti přítomnosti americké armády v Polsku. Kdo je ovšem autorem celé provokace, není známo.

Trump možná v září oznámí posílení americké armády v Polsku, přijít může deset tisíc …

Tato lživá zpráva však nekoluje pouze v Polsku, převzaly ji i některé české internetové alternativní stránky – například Narodninoviny.cz či Pravdive.eu. Naopak v Polsku po upozornění, že jde o lež a žádný takový incident se nestal, začala být zpráva odstraňována z webových stránek lokálních webů, ovšem již bez omluvy za zveřejnění. A tak může být odstranění zprávy opět zneužito k další vlně konspiračních teorií o „cenzorském“ zásahu.

Je nepochybné, že v souvislosti se snahou části středoevropských politiků posílit nejen vazby svých zemí na USA, ale i americkou přítomnost v regionu bude docházet k obdobným provokacím a snahám podněcovat odpor obyvatel střední Evropy proti přítomnosti americké armády v regionu. Nemusí se přitom vždy jednat o vlivové akce Ruska, neboť přítomnost americké armády je trnem v oku i mnohým místním nacionalistům a zastáncům oslabení vlivu USA v Evropě.

Každodenní život v Československu v 50. letech: Zapomenuté pražské fotografie…
Svátky jara a obžerství. O Velikonocích je třeba se najíst spíš dobře než hodněKlíčová slova: Polsko, USA, armáda, fake news, Donald Trump


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Šmejdi dál kasírují a důchodci se dál zbavují úspor. Český mincovní obchod se po třech letech nezměnil
PREMIUM X Zrcadlo českého národa: Karel Gott si v roce 1977 zvolil stranu hřiště. A vybral si špatně
PREMIUM X Jak na pazourek? Zkušený mistr řemesla vás naučí nejlepší řemeslné triky neandertálců
PREMIUM X Východ vrací úder: Počítačové hry válcují Hollywood a Češi jsou u toho
PREMIUM X Jefim Fištejn: Pokrok nezastavíš aneb Politická korektnost za hranicí absurdity

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější