nahoru

Polskem se masivně šířily protiamerické fake news. Hraje se o posílení americké armády v zemi

Lukáš Lhoťan 19. dubna 2019 • 11:30
Americký voják
Americký voják
• foto: 
profimedia.cz

Americký prezident Donald Trump zvažuje posílení přítomnosti americké armády v Polsku. Pro většinu polských politiků a také obyvatel se zřejmě jedná o velice šťastnou zprávu, neboť Polsko patří k největším spojencům Američanů v Evropě. Poláci vnímají přítomnost americké armády jako významný faktor své bezpečnosti především vůči Rusku. Ovšem ne všichni v Polsku jsou z přítomnosti americké armády nadšeni. Po Polsku se v těchto dnech šíří fake news namířené proti přítomnosti americké armády na polském území. Po sociálních sítích koluje informace, kterou převzaly i některé lokální weby, o tom, že polské úřady vyhlásily pátrání po příslušníkovi americké armády Thomasi Wehkingovi, který měl postřelit polského vojáka a poté uprchnout.

Velice brzy se ovšem ukázalo, že se událost, která se měla odehrát ve vojenském prostoru Drawsko Pomorskie, nikdy neodehrála a že jde o lež a fake news, jež ovšem v krátké době dokázala zaujmout spoustu lidí a lokálních zpravodajských webů a objevila se na jejich webových stránkách. Historii této poplašné zprávy sledoval Mateusz Marchwicki z webu Natemat.pl a poukázal na fakt, že jde o vysoce koordinovanou akci s cílem šířit odpor proti přítomnosti americké armády v Polsku. Kdo je ovšem autorem celé provokace, není známo.

Tato lživá zpráva však nekoluje pouze v Polsku, převzaly ji i některé české internetové alternativní stránky – například Narodninoviny.cz či Pravdive.eu. Naopak v Polsku po upozornění, že jde o lež a žádný takový incident se nestal, začala být zpráva odstraňována z webových stránek lokálních webů, ovšem již bez omluvy za zveřejnění. A tak může být odstranění zprávy opět zneužito k další vlně konspiračních teorií o „cenzorském“ zásahu.

Je nepochybné, že v souvislosti se snahou části středoevropských politiků posílit nejen vazby svých zemí na USA, ale i americkou přítomnost v regionu bude docházet k obdobným provokacím a snahám podněcovat odpor obyvatel střední Evropy proti přítomnosti americké armády v regionu. Nemusí se přitom vždy jednat o vlivové akce Ruska, neboť přítomnost americké armády je trnem v oku i mnohým místním nacionalistům a zastáncům oslabení vlivu USA v Evropě.Klíčová slova: Polsko, armáda, USA, Donald Trump, fake news


Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.