nahoru

Astronomové zveřejnili první reálný snímek černé díry, prohlédněte si jej v našem článku

ČTK 10. dubna 2019 • 16:49
Jeden z obřích radioteleskopů zapojených do programu Event Horizon Telescope
Jeden z obřích radioteleskopů zapojených do programu Event Horizon Telescope
• foto: 
Event Horizon Telescope

Mezinárodní tým astronomů dnes zveřejnil vůbec první snímek černé díry, který se podařilo pořídit díky projektu Event Horizon Telescope (česky Teleskop horizontu událostí). O tomto úspěchu informovali vědci na tiskových konferencí uspořádaných najednou na šesti místech ve světě – v Bruselu, Washingtonu, Santiagu, Šanghaji, Tchaj-peji a v Tokiu.

Fotografie zachycuje obří černou díru v centru galaxie Messier 87. Je na ní patrný jasný ohnivý kruh vytvořený světlem zahnutým intenzivní gravitací kolem černé díry, která je 6,5miliardkrát masivnější než naše Slunce, sdělili vědci.

Teleskop horizontu událostí je globální projekt mezinárodní spolupráce, který byl zahájen v roce 2012. Propojením devíti radioteleskopů na několika kontinentech vznikl virtuální teleskop, jenž umožnil sledovat okolí černé díry, která je vzdálená přibližně 54 milionů světelných let od Země.

První snímek černé díry:

První snímek černé díry První snímek černé díryFoto EHT COLLABORATION

ČTK
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.