nahoru

Skandál v Gambii: Exprezident údajně ukradl státu miliardu dolarů na svůj přepychový životní styl

ČTK 28. března 2019 • 17:20
Yahya Jammeh.
Yahya Jammeh.
• foto: 
ČTK, EPA, REUTERS

Někdejší gambijský prezident Yahya Jammeh během své více než dvacetileté vlády ukradl ze státní pokladny jednu miliardu dolarů, tedy téměř 23 miliard korun. Tvrdí to investigativní skupina Organized Crime and Corruption Reporting Project. Podle agentury AP je to až desetkrát více, než se původně předpokládalo.

Jammeh se dostal k moci v roce 1994 pučem. Z přímořského státu v západní Africe uprchl po nečekané prohře ve volbách v prosinci 2016. Úřad po něm převzal lídr opozice Adama Barrow. Podle zprávy, kterou investigativní skupina zveřejnila ve středu 27. března, peníze ukradl exprezident mimo jiné z gambijské centrální banky, státní telekomunikační společnosti nebo úřadu sociálního zabezpečení. Financoval jimi pak svůj přepychový životní styl a zřejmě je nyní využívá i v exilu v Rovníkové Guineji.

Ne 90 milionů, ale hned celá miliarda

Podle Světové banky státní dluh Gambie v roce 2017 činil 498 milionů dolarů, tedy zhruba 11 miliard korun. Tamní centrální banka navíc podle Mezinárodního měnového fondu dluží svým věřitelům 130 procent gambijského HDP.

Stávající prezident Adama Barrow dříve předpokládal, že Jammeh okradl stát zhruba o 90 milionů dolarů. Před svým útěkem ze země vybral prý z centrální banky nejméně 50 milionů. Případem se zabývá zvláštní vyšetřovací komise, gambijské ministerstvo spravedlnosti nechalo exprezidentovi zmrazit aktiva.

ČTK
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.