Izrael v odvetě za útok vysílá armádu na hranice Gazy. Jsme připraveni na válku, vzkazuje | Reflex.cz
nahoru

Izrael v odvetě za útok vysílá armádu na hranice Gazy. Jsme připraveni na válku, vzkazuje

ČTK25. března 2019 • 12:04
Izrael v odvetě za útok vysílá armádu na hranice Gazy. Jsme připraveni na válku, vzkazuje
foto: Reuters

Izraelská armáda posílá na hranici palestinského Pásma Gazy dvě brigády pěchoty a počítá s mobilizací části záložníků. Opatření souvisí s pondělním raketovým útokem na střední Izrael. Zraněno při něm bylo sedm lidí a izraelský premiér ohlásil důraznou odvetu. 

Člen jeho strany Likud a předseda parlamentního zahraničního a branného výboru Avi Dichter řekl, že je Izrael připraven zahájit proti Pásmu Gazy válku, i kdyby to mělo znamenat odklad dubnových voleb. "Politici bez váhání nařídí operaci v Gaze, i kdyby to bylo za cenu odkladu voleb," řekl Dichter, který v minulosti velel kontrarozvědce. Předčasné volby jsou v Izraeli naplánovány na 9. dubna.

Zrození Státu Izrael: Od prvních snů o návratu do země původu přes osadu Tel Aviv až po…

K raketovému útoku se sice ještě žádná skupina nepřihlásila, ale izraelská armáda jej přičítá radikálnímu Hamásu, který Pásmu Gazy vládne. Mluvčí izraelské armády Ronen Manelis řekl, že rakety, jež dopadly na vesnici Mišmeret, byly vypáleny z odpalovacího zařízení Hamásu v jižní části Pásma Gazy, poblíž Rafáhu.

"Hamás je odpovědný za všechno, co se děje v Gaze. Hamás provedl odpal z jedné ze svých ramp," řekl Manelis. Se starostou oblasti, v níž se nachází Mišmeret, hovořil prezident Reuven Rivlin a vzkázal po něm občanům, aby "drželi hlavy zdvižené". "Naše srdce jsou dnes ráno s vámi také zde, v Jeruzalémě," sdělil Rivlin.

Podle palestinských sdělovacích prostředků Hamás oznámil egyptské bezpečnosti, že raketový útok byl omyl a chce případ vyšetřit. Egypt funguje jako prostředník mezi Izraelem a Hamásem, který trvá na tom, že k vypálení raket příkaz nedal. V Izraeli ale převládá názor, že Hamás útok nařídil.

Jde o podobnou situaci jako 14. března, kdy byly z Pásma Gazy vypáleny dvě rakety na Tel Aviv. Jedna spadla do moře a druhou sestřelila protivzdušná obrana. Izrael pak bombardoval pozice Hamásu, který i tehdy tvrdil, že rakety byly vypáleny omylem.

Zeman načichl ruskými mravy, pokouší se ovlivnit slovenské prezidentské volby
Mayová údajně čelí vzpouře ve své vládě, pondělí rozhodne o jejím konci

ČTK


Klíčová slova: Izrael, Gaza, Hamás, válka, Egypt, útok


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,800
23,050
29,240
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější