nahoru

Izrael v odvetě za útok vysílá armádu na hranice Gazy. Jsme připraveni na válku, vzkazuje

ČTK 25. března 2019 • 12:04
Izrael v odvetě za útok vysílá armádu na hranice Gazy. Jsme připraveni na válku, vzkazuje
foto: Reuters

Izraelská armáda posílá na hranici palestinského Pásma Gazy dvě brigády pěchoty a počítá s mobilizací části záložníků. Opatření souvisí s pondělním raketovým útokem na střední Izrael. Zraněno při něm bylo sedm lidí a izraelský premiér ohlásil důraznou odvetu. 

Člen jeho strany Likud a předseda parlamentního zahraničního a branného výboru Avi Dichter řekl, že je Izrael připraven zahájit proti Pásmu Gazy válku, i kdyby to mělo znamenat odklad dubnových voleb. "Politici bez váhání nařídí operaci v Gaze, i kdyby to bylo za cenu odkladu voleb," řekl Dichter, který v minulosti velel kontrarozvědce. Předčasné volby jsou v Izraeli naplánovány na 9. dubna.

K raketovému útoku se sice ještě žádná skupina nepřihlásila, ale izraelská armáda jej přičítá radikálnímu Hamásu, který Pásmu Gazy vládne. Mluvčí izraelské armády Ronen Manelis řekl, že rakety, jež dopadly na vesnici Mišmeret, byly vypáleny z odpalovacího zařízení Hamásu v jižní části Pásma Gazy, poblíž Rafáhu.

"Hamás je odpovědný za všechno, co se děje v Gaze. Hamás provedl odpal z jedné ze svých ramp," řekl Manelis. Se starostou oblasti, v níž se nachází Mišmeret, hovořil prezident Reuven Rivlin a vzkázal po něm občanům, aby "drželi hlavy zdvižené". "Naše srdce jsou dnes ráno s vámi také zde, v Jeruzalémě," sdělil Rivlin.

Podle palestinských sdělovacích prostředků Hamás oznámil egyptské bezpečnosti, že raketový útok byl omyl a chce případ vyšetřit. Egypt funguje jako prostředník mezi Izraelem a Hamásem, který trvá na tom, že k vypálení raket příkaz nedal. V Izraeli ale převládá názor, že Hamás útok nařídil.

Jde o podobnou situaci jako 14. března, kdy byly z Pásma Gazy vypáleny dvě rakety na Tel Aviv. Jedna spadla do moře a druhou sestřelila protivzdušná obrana. Izrael pak bombardoval pozice Hamásu, který i tehdy tvrdil, že rakety byly vypáleny omylem.

ČTK


Klíčová slova: válka, Egypt, útok, Gaza, Hamás, IzraelDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.