Německá kontrarozvědka hledá příznivce opoziční AfD ve vlastních řadách. Chystají se čistky? | Reflex.cz
nahoru

Německá kontrarozvědka hledá příznivce opoziční AfD ve vlastních řadách. Chystají se čistky?

Lukáš Lhoťan14. března 2019 • 12:00
Alternativa pro Německo: Naší řečí je němčina - ilustrační snímek
Alternativa pro Německo: Naší řečí je němčina - ilustrační snímek
• foto: 
ČTK

Základem právního státu dodnes bylo, že i kontroverzní politická strana neporušující zákony, a tedy legálně působící, má mít stejná práva jako ostatní politické strany. Mít sympatie či kontakty s členy takové strany není primárně důvodem k perzekuci. V dnešním Německu již ovšem dochází k situacím, které připomínají přípravy na politické čistky v bezpečnostním aparátu.

Na veřejnost totiž unikl interní dopis, v němž se vyzývají pracovníci německé kontrarozvědky (Bundesamt für Verfassungsschutz – Spolkový úřad pro ochranu ústavy) k přiznání kontaktu s AfD, aby se nedostali do „konfliktu zájmu“.

Vedení německé kontrarozvědky (zatím) chce pouze znát ty členy, kteří mají kontakty s AfD, ale nikde není řečeno, že případný seznam přiznaných pracovníků nebude v budoucnu zneužit k jejich perzekuci. Kauza dnes již bývalého šéfa německé kontrarozvědky Hanse-Georga Maassena ukazuje na sílící tlak ohledně „odstranění“ pracovníků státní správy kritických k politice socialistů a multikulturalistů.

Bohumil Pečinka: Chemnitz, Merkelová, imigranti aneb Chce být svět klamán?

Kancléřčin člověk

Naopak do vedoucích pozic německých bezpečnostních složek jsou dosazovány osoby z pohledu socialistů politicky spolehlivé. Například po odstranění Hanse-Georga Maassena byl do vedení německé kontrarozvědky dosazen na pozici viceprezidenta služby německý bezpečnostní expert tureckého původu Sinan Selen, který je znám svou politickou spolehlivostí vůči režimu Angely Merkelové a systému tzv. velké koalice Křesťansko-demokratická unie a bavorské Křesťansko-sociální unie (CDU/CSU) se Sociálnědemokratickou stranou Německa (SPD).

Co přesně vedení německé kontrarozvědky pátráním po sympatizantech se stranou AfD zamýšlí a jestli podobně pátrá po sympatizantech třeba se sympatizanty s levicí, není známo, protože na přímý dotaz bulvárního německého deníků Bild se vedení kontrarozvědky odmítlo vyjádřit.

Slovensko hledá prezidenta: Velký přehled kandidátů. Má šanci aktivistka, Maďar či …
Tyrion Lannister, děvkař, ochlasta i schopný úředník. Znáte role slavného “skřeta” ze…
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Jedno vyhrocené hlasování aneb Hamáček jako Švejk a Zeman jako nadstrážmistr Flanderka
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější