nahoru

Bude Aleš Gerloch ústavním soudcem? Některým senátorům vadí, že byl advokátem Miloše Zemana

ČTK12. března 2019 • 13:03
Bude Aleš Gerloch ústavním soudcem? Některým senátorům vadí, že byl advokátem Miloše Zemana
foto: ČTK

Dva výbory Senátu v úterý hlasovaly o kandidatuře Aleše Gerlocha na soudce ústavního soudu. Každý ale doporučil Senátu něco jiného. Ústavně-právní výbor doporučil horní komoře nominaci schválit, výbor pro lidská práva ji naopak odmítl. Senát o tom, zda se Gerloch stane členem Ústavního soudu, rozhodne 20. března.

Ústavně-právní výbor doporučil v tajné volbě nominaci schválit poměrem 7:3. Výbor pro lidská práva ji odmítl v poměru 3:2, řekl novinářům jeho předseda Jiří Drahoš (za STAN).

Proti Gerlochově nominaci se už dříve vyslovili lidovci, TOP 09 nebo představitelé Starostů. Vytýkali mu mimo jiné to, že vystupoval jako advokát prezidenta Miloše Zemana, který ho mezi ústavní soudce navrhl. Zeman k námitkám uvedl, že jsou ubohé, ctí Gerlochovu odbornost a považuje ho za uznávanou právní autoritu.

Prorektor Gerloch

Třiašedesátiletý ústavní právník Gerloch je prorektorem Karlovy univerzity pro akademické kvalifikace. V letech 2006 až 2014 byl děkanem Právnické fakulty UK, na fakultě nyní vede katedry teorie práva a ústavního práva. Je místopředsedou Legislativní rady vlády ČR. Loni neúspěšně kandidoval do Senátu jako nezávislý v Praze 12.

Nový ústavní soudce má nahradit Jana Musila, který koncem ledna Ústavní soud opustil ze zdravotních důvodů. S Gerlochem jako svým nástupcem souhlasil.

ČTK
Diskuse ke článku