nahoru

Policejní razie v Brně má první oběť. Obviněného Švachulu z ANO odvolali z dozorčí rady ČD Cargo

-bam-, ČTK 11. března 2019 • 12:40
Radnho Jiřího Švachulu (53, ANO) měli zatknout detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu po zásahu na radnici Brno-střed.
Radnho Jiřího Švachulu (53, ANO) měli zatknout detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu po zásahu na radnici Brno-střed.
• foto: 
Foto Blesk - Jiří Nováček

Představenstvo Českých drah dnes odvolalo radního městské části Brno-střed za ANO Jiřího Švachulu z dozorčí rady ČD Cargo. ČTK o tom informoval mluvčí státního dopravce Radek Joklík. Švachula je ve vazbě kvůli podezření z ovlivňování veřejných zakázek. Švachula byl dosud řadovým členem dozorčí rady nákladního dopravce, k jeho odvolání vyzval premiér Andrej Babiš (ANO).

Policie kvůli ovlivňování zakázek ve čtvrtek zasahovala na několika místech, konkrétně v bytě místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka, v sídle firmy Kapsch, na ÚOHS a také na radnici městské části Brno-Střed. Následně v případu obvinila devět lidí, pět z nich vzal soud do vazby. Mezi vazebně stíhanými je i Švachula.

Odvolání Švachuly avizoval v rozhovorech pro dnešní Mladou frontu DNES a Lidové noviny premiér Babiš. "Okamžitě jsem řekl ministru (dopravy Danu) Ťokovi, aby ho v pondělí vyhodil. Hnutí se musí zbavit lidí, u kterých by se prokázala korupce. Založil jsem hnutí proti korupci a pro mě je nepřijatelné, aby k takovým případům docházelo," prohlásil Babiš v dnešních Lidových novinách. O složení dozorčí rady rozhoduje valná hromada ČD Cargo, kterou je představenstvo Českých drah. České dráhy jsou mateřskou společností ČD Cargo.

-bam-, ČTK
Diskuse ke článku