Boeing 737 MAX 8, stejný typ se v neděli zřítil krátce po startu.

Boeing 737 MAX 8, stejný typ se v neděli zřítil krátce po startu. Zdroj: Wikimedia

U Nairobi se zřítilo letadlo se 157 lidmi, všichni zahynuli. Mezi obětmi byli i Slováci
U Nairobi se zřítilo letadlo se 157 lidmi, všichni zahynuli. Mezi obětmi byli i Slováci
U Nairobi se zřítilo letadlo se 157 lidmi, všichni zahynuli. Mezi obětmi byli i Slováci
U Nairobi se zřítilo letadlo se 157 lidmi, všichni zahynuli. Mezi obětmi byli i Slováci
Etiopií otřáslo letecké neštěstí, při němž zahynulo 157 lidí
12
Fotogalerie

Etiopie a Čína zakázaly létat Boeingům stejného typu, který se zřítil v neděli

Po nedělní havárii svého letadla v Etiopii, která si vyžádala přes 150 obětí z více než 30 zemí světa, dnes společnost Ethiopian Airlines zakázala létat všem svým strojům stejného typu. Také čínský úřad pro civilní letectví vyzval, aby všechna letadla Boeing 737 MAX 8 provozovaná čínskými aerolinkami až do odvolání zůstala na zemi. Čínský úřad připomněl, že stroj tohoto typu havaroval i loni v říjnu v Indonésii, kdy se krátce po startu zřítil do Jávského moře.

"I když zatím neznáme příčinu neštěstí, rozhodli jsme se přijmout dodatečné bezpečnostní opatření a nechat tyto stroje na zemi," uvedly dnes aerolinky na twitteru. Opatření podle nich vstoupilo v platnost již v neděli a bude platit až do odvolání. Podle agentury Reuters zakoupila společnost Ethiopian Airlines celkem pět strojů Boeing 737 MAX 8 včetně toho, na jehož palubě zahynulo v neděli 157 lidí.

Čínský úřad dohlížející na civilní letectví (CAAC) dnes uvedl, že vyzval všechny domácí aerolinky, aby od 18:00 místního času (11:00 SEČ) až do odvolání přestaly na komerčních linkách se stroji Boeing 737 MAX 8 létat.

"Vzhledem k tomu, že se obě nehody týkaly nově dodaných letadel Boeing 737-8 a obě se staly během vzletové fáze, mají určitý stupeň podobnosti," uvedl úřad CAAC s odkazem na loňskou nehodu Indonésii. Zároveň zdůraznil, že ke kroku přistoupil v souladu se svými pravidly nulové tolerance k bezpečnostním rizikům.

Při havárii letadla společnosti Ethiopian Airlines na cestě z Addis Abeby do keňské metropole Nairobi v neděli zahynulo 157 lidí. Mezi oběťmi jsou i čtyři Slováci - tři z nich jsou příbuzní poslance Antona Hrnka - manželka a dvě děti. České ministerstvo zahraničí ČTK sdělilo, že podle jeho informací žádný český občan nezahynul.

Podle letecké společnosti Ethiopian Airlines bylo havarované letadlo zakoupeno teprve loni v listopadu. Pilot, který jej řídil, byl zkušený.

Jedno letadlo Boeing 737 MAX 8 se zřítilo už loni v říjnu. Stroj nízkonákladové společnosti Lion Air se 181 pasažéry a osmi členy posádky na palubě havaroval krátce po startu z letiště v Jakartě. Nikdo neštěstí nepřežil. Už tato havárie vyvolala obavy o bezpečnost boeingu nové generace.

Společnost Boeing zatím nehodu podrobně nekomentovala, vyjádřila pouze soustrast pozůstalým obětí. Avizovala rovněž vyslání svých odborníků na místo nehody v Etiopii. Později firma uvedla, že vzhledem k havárii odloží plánované slavnostní představení širokotrupého letadla Boeing 777x, které bylo naplánováno na středu.