Senát se chystá odsoudit zákon o zdanění náhrad církvím | Reflex.cz
nahoru

Senát se chystá odsoudit zákon o zdanění náhrad církvím

ČTK27. února 2019 • 12:21
Církevní restituce hýbou českou politickou scénou.
Církevní restituce hýbou českou politickou scénou.
• foto: 
Profimedia.cz

Senát dnes zřejmě při projednávání návrhu KSČM na zdanění finančních náhrad církvím přijme usnesení, kterým tuto předlohu odsoudí. S návrhem usnesení přišly tři nejsilnější senátní kluby, tedy ODS, STAN a KDU-ČSL a nezávislých. Senát by měl mimo jiné konstatovat, že schválení tohoto zákona představuje porušení základních principů právního státu. Představitelé klubů o tom informovali na tiskové konferenci před dnešní schůzí Senátu. Senátní výbory doporučily Senátu návrh na zdanění náhrad zamítnout.

Senát podle návrhu usnesení považuje schvalování takových návrhů zákona za neslučitelné s tvorbou demokratického právního řádu a řádnou péči o zachovávání právního státu. Předseda senátorského klubu KDU-ČSL Petr Šilar zopakoval, že pokud Sněmovna přehlasuje Senát a změnu zákona stvrdí, jeho strana je připravena podat návrh na zrušení předlohy k Ústavnímu soudu.

Podle předsedy klubu ODS Miloše Vystrčila toto senátní stanovisko potvrdí, že Senát je ochránce právního státu a základních principů, které by měly v demokratické společnosti platit. Přijetím zákona by stát porušil své slovo a tím by dal najevo, že není možné se na stát spolehnout, míní Vystrčil.

Nenávist až za hrob aneb Jidášská koalice prosadila zdanění finančních náhrad církvím…

ANO není v Senátu jednotné

Důvodem pro vznik návrhu usnesení bylo podle předsedy klubu STAN Petra Holečka to, že zákon je závažný a ovlivnil by český právní řád. "Protiústavnost spatřuji hlavně a dominantně v tom, že (návrh) narušuje právo legitimního očekávání těch, kteří mají peníze přijímat na základě uzavřených smluv," řekl Zdeněk Hraba (nestraník za STAN). Dalším důvodem podle něj je i to, že zákon zasahuje do uzavřených smluv.

Předsedkyně senátorského klubu ANO Zdeňka Hamousová řekla, že její klub nemá jednotné, ale většinové stanovisko. Toto většinové stanovisko je podle ní takové, že klub ANO nepodpoří zamítnutí předlohy. Klub ANO se podle jejích slov na základě prokazatelných skutečností domnívá, že by náhrady měly podléhat zdanění. Očekává však, že záležitost skončí u Ústavního soudu.

Zdanění náhrad prosadila ve Sněmovně KSČM s pomocí SPD a vládních ANO a ČSSD. V Senátu jsou ale vládní frakce v menšině, přičemž komunisté ani hnutí Tomia Okamury v horní komoře zastoupení nemají. Zastánci zdanění argumentují zejména údajným nadhodnocením finančních náhrad daných zákonem o majetkovém vyrovnání mezi státem a církvemi.

Dvojníci Kima a Trumpa uspořádali ve Vietnamu vlastní summit. „Kima“ pak úřady deportovaly
Profesor Höschl: Pojem psychopat se zneužívá, kvůli Babišovi jsem dostal čočku, o…

ČTKVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Smrtící korektnost: New York Times končí s karikaturami. Reflex nikdy!
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Andrej Babiš vítězí. Zatím... Kdo ale stojí proti babišismu?
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější