Peklo v zemi věčného konfliktu. Při bojích v Afghánistánu loni zemřelo nejvíce civilistů | Reflex.cz
nahoru

Peklo v zemi věčného konfliktu. Při bojích v Afghánistánu loni zemřelo nejvíce civilistů

-bam-, ČTK24. února 2019 • 09:15
Peklo v zemi věčného konfliktu. Při bojích v Afghánistánu loni zemřelo nejvíce civilistů
foto: ČTK

Při bojích a útocích v Afghánistánu zemřel loni rekordní počet civilistů. Celkem 3804 civilních obětí, z nichž většinu mají na svědomí radikální islamisté, představuje nárůst o více než desetinu proti roku 2017. Podle agentury AFP to vyplývá ze zprávy asistenční mise OSN v Afghánistánu (UNAMA), kterou dnes organizace zveřejnila.

Vůbec nejvyšší je rovněž počet dětských obětí, kterých loni zemřelo 927, zatímco o rok dříve to bylo 826. Za nárůstem počtu civilních obětí je podle OSN zejména vyšší počet cílených útoků na obyvatelstvo, které páchají islamističtí teroristé, ale rovněž nárůst počtu civilistů, kteří zemřeli po leteckých útocích spojenecké koalice.

Muž, který nejí, nepije a pracuje u toho na stavbě. Český breatharián tvrdí, že žije…

"Je to poprvé, co letecké operace způsobily smrt více než 500 lidí," cituje AFP ze zprávy, podle níž při vzdušných zásazích mezinárodní koalice vedené USA zemřelo 393 civilistů, zatímco afghánské armádě se přičítá 118 úmrtí. Při leteckých útocích loni podle OSN zemřelo tolik civilistů jako v letech 2014, 2015 a 2016 dohromady.

Radikální organizace způsobily loni smrt 63 procent z celkového počtu obětí - 37 procent připadá na Tálibán, 20 procent na takzvaný Islámský stát a šest procent na ostatní skupiny, zatímco na mezinárodní a afghánské síly připadá podle OSN 24 procent obětí.

V posledních pěti letech překračuje každoročně počet mrtvých civilistů 3500. Okolo 7000 lidí pak bývá v důsledku bojů a útoků zraněno, čemuž podle dnešní zprávy přibližně odpovídá i loňský počet.

Generál Šedivý: Evropa je pro islamisty výhra, vrazi budou mezi námi. Terorismus bude…
Chanov není Jeruzalém! Vybydlený dům je tu jeden, hromady odpadků zmizely, děti se tu…

-bam-, ČTKVolby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,720
23,080
29,320
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější