Generál Šedivý: Evropa je pro islamisty výhra, vrazi budou mezi námi. Terorismus bude znovu vážná hrozba | Reflex.cz
nahoru

Generál Šedivý: Evropa je pro islamisty výhra, vrazi budou mezi námi. Terorismus bude znovu vážná hrozba

Čestmír Strakatý20. února 2019 • 06:00
Prostor X: Rozhovor s Jiřím Šedivým
• video: 
Prostor X

Euroatlantická komunita se drolí a svět se mění. Bývalý náčelník Generálního štábu AČR Jiří Šedivý tvrdí, že pokud se Evropa nevzpamatuje a nezačne zbrojit, začnou Spojené státy řešit svůj hlavní problém, kterým je Čína. Ta už teď má rakety, které USA zasáhnou. Generál Šedivý varuje před migrací a klimatickou změnou. Z Afriky prý přijdou další vlny. Zásadním nebezpečím jsou ale džihádisté, kteří se vrací do svých zemí.

Šedivý říká, že návrat do Evropy je pro islamisty výhra. Stojí tak před námi zásadní otázka. Podle Šedivého je v nich ideologie radikálního islámu, který neváhá používat násilí. Pro některé je vraždění prostě součást života a Šedivý tvrdí, že tito lidé budou mezi námi. Zdůrazňuje, že Evropa musí urgentně začít vracet uprchlíky z válečných oblastí zpět.

Evropa sice udělala velký kus práce, ale podle Šedivého se integrace současné vlny migrantů nepovede a budou se znovu radikalizovat. Mluví o vážném nebezpečí dalších teroristických útoků. Migrace je prý zásadní hrozba i kvůli změnám klimatu. Populační exploze v Africe vytvoří další vlnu, která bude chtít do míst, kde můžou normálně žít. Což je Evropa. Šedivý varuje, že radikalizovat se začne většinová společnost, vidíme to prý i v Česku. Můžou přijít násilnosti a pak i sebevražedné útoky. Násilí může plodit další násilí.

 

Ghalebová: Islám mi dává sílu a hidžáb svobodu. Češi se mě bojí, muslimky tu fyzicky…

Šedivý popisuje taky bezpečnostní situaci v Evropě. Rusko se podle něj snaží znovu dostat k vlivu, jaký mělo v dobách Sovětského svazu. Rozdíly mezi Evropou a Spojenými státy se prohlubují a my se brzy budeme muset zřejmě starat sami o sebe. Trump je podle Šedivého sice někdy až neomalený, ale my potřebujeme slyšet, že to děláme špatně, a ne se jen vymlouvat.

Proč je Evropa z hlediska bezpečnosti dvourychlostní? Povedou závody ve zbrojení k válce? Proč budou v příštích letech v Evropě znovu vážným nebezpečím teroristické útoky? A co by měla Evropa dělat, aby zůstala bezpečná?

Singer: Hrozby rostou, musíme posílit armádu. EU je jako Rakousko-Uhersko před válkou

Výsadkář Zelinka: Doba bezpečí je pryč a válka je možná, tisíce Čechů se chtějí bránit,…
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,710
23,070
29,320
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější