Ghalebová: Islám mi dává sílu a hidžáb svobodu. Češi se mě bojí, muslimky tu fyzicky napadají a mlčí se o tom | Reflex.cz
nahoru

Ghalebová: Islám mi dává sílu a hidžáb svobodu. Češi se mě bojí, muslimky tu fyzicky napadají a mlčí se o tom

Čestmír Strakatý15. února 2019 • 06:00
Prostor X: Rozhovor s Eman Ghaleb
• video: 
Prostor X

Muslimové v Česku se bojí budoucnosti. Studentka Eman Ghalebová situaci v tuzemské mulimské komunitě zná. Prý dochází k fyzickým útokům, o kterých se mlčí. Sama si už zvykla a pomáhá jí i víra, která jí dává sílu. Hidžáb je zas symbol svobody. Ghalebová ostře kritizuje politiky a jejich vyjadřování, prý z ní dělají svým populismem a výroky na hraně zákona teroristku. Přiznává přitom, že někteří uprchlíci krizi zneužívají. Takových by se štítila.

Ghalebová popisuje, že útoky a nadávky se stupňují od začátku migrační krize. Pomalu si na ně přitom už zvykla a stala se bezcitnou. Právě to, že se z útoků na lidí jiné víry a barvy plety stala norma, je podle ní velmi špatně. Muslimky se totiž i teď stávají oběťmi fyzických útoků a mlčí o tom, nebo se jim lidé nevěří. Ghalebová takové příběhy zná. Za vším jsou údajně politici a jejich vytváření umělého nepřítele v situaci, kdy chybí ten reálný. Ghalebová si uvědomuje, že jinde v Evropě k útokům teroristů a obecně problémům s radikalizací dochází, nereprezentuje to ale prý všechny muslimy a v Česku to vůbec nehrozí.

Studentka strach lidí chápe. Obavy mezi lidmi jsou ale už tak velké, že jsou ochotní vzdát se svých hodnot. Dokazuje to prý i případ českého teroristy, důchodce Baldy, který je první obětí populismu. Muslimové se ale bojí a i mezi nimi strach roste. Jde hlavně o budoucnost, kam ještě může situace eskalovat. Její sestra totiž chodila do třídy v teplické škole, na kterou se po uveřejnění fotky dětí snesly nadávky a útoky. Ghalebová se bojí, jestli se tu někdy děti skutečně nebudou do plynu posílat. Věří ale, že se společnost probudí.

Singer: Hrozby rostou, musíme posílit armádu. EU je jako Rakousko-Uhersko před válkou

Islám je pro Ghalebovou důležitý, dává jí sebevědomí, sílu a odpovědi na životní otázky. Říká, že jí trvalo, než ho opravdu pochopila. Nikdy se prý necítila méněcenná ani zotročená. Tvrdí, že muži a ženy jsou si rovni, aspoň před zákonem. Dodává ale, že k bohu má někdo blíž. Její rodina bere Česko jako domov. Zároveň ale říká, že kdyby se situace vyvíjela dál špatně, mohli by být nuceni odejít.

Co pro Eman Ghalebovou znamená hidžáb a jak se jí chodí po ulicích? Jak se vyrovnává s útoky a nenávistí? Co si myslí o českých politích? A skutečně se není třeba mezi českými muslimy bát radikalizace?

Václav Klaus ml.: Ve Sněmovně asi skončím, prezidenta nevylučuji. Chci Česko měnit,…

Biskup Malý: Zeman ztrácí inteligenci, je nemocný a tají se to. Byl prý v nemocnici a…
Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Karel Zich: Český Elvis Presley, jehož zářnou kariéru předčasně ukončila smrt
PREMIUM X Situace Andreje Babiše: Co může premiér ve svém trestním stíhání použít jako záchrannou brzdu
PREMIUM X Zelený Raoul: Zeman zničil Nečase, Sobotku, Hamáčka... Teď je na řadě kůrovec!
PREMIUM X JXD: Tachyonová komora funguje! Kouřím o cigaretu méně!
PREMIUM X Jako kůl v plotě: Vystoupení, které vstoupilo do dějin české politiky. Znamenalo začátek konce komunismu

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější