Ve válkách každoročně zemře více než sto tisíc kojenců, téměř půl miliardy dětí žije ve válečných oblastech | Reflex.cz
nahoru

Ve válkách každoročně zemře více než sto tisíc kojenců, téměř půl miliardy dětí žije ve válečných oblastech

ČTK15. února 2019 • 11:07
V Sýrii vyrůstá "ztracená generace" dětí traumatizovaných hrůzami války.
V Sýrii vyrůstá "ztracená generace" dětí traumatizovaných hrůzami války.
• foto: 
ČTK/EPA/Reu

Více než sto tisíc kojenců zemře každý rok kvůli válkám a dalším ozbrojeným konfliktům v desíti nejhůře postižených zemích světa. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes zveřejnila u příležitosti zahájení mnichovské bezpečnostní konference organizace na ochranu práv dětí Save the Children. Téměř každé páté dítě na světě podle ní vyrůstá v oblasti postižené ozbrojenými střety.

K desítce zemí, které jsou podle Save the Children pro děti nejnebezpečnější, patří Afghánistán, Jemen, Jižní Súdán, Středoafrická republika, Kongo, Sýrie, Irák, Nigérie, Somálsko a Mali. V těchto zemích v letech 2013 až 2017 zahynulo v důsledku ozbrojených konfliktů nejméně 550 tisíc kojenců. Pokud se připočtou děti do věku pěti let, jde dokonce o 868 tisíc mrtvých, uvádí organizace Save the Children. Většina nejmenších dětí zemřela na nepřímé následky bojů, jako je podvýživa, zničená infrastruktura a nedostatečný přístup k lékařské péči.

Ve srovnání s tím ve jmenované desítce zemí podle organizace na ochranu dětí ve stejném období zahynulo „jen“ 175 tisíc dospělých. „Utrpení dětí ve válkách je stále větší,“ uvedla Susanna Krügerová, ředitelka Save the Children pro Německo.

V roce 2017 v oblasti postižené válkou či jiným ozbrojeným konfliktem vyrůstalo podle Save the Children 420 milionů dětí, tedy 18 procent všech dětí na světě. „To je nejvíc za posledních dvacet letech,“ uvedla ředitelka organizace Helle Thorningová-Schmidtová. V roce 2016 podle ní žilo v konfliktních oblastech asi o 30 milionů dětí méně než o rok později.

Děti opuštěné kvůli tradici: V Indii stále přežívá starobylý zvyk
Co si cestovatel Miroslav Zikmund přál k Vánocům, když mu bylo 10 let? Přečtěte si jeho…

ČTK


Klíčová slova: děti, válka, oběti, konflikt, úmrtí


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,720
23,070
29,360
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější