nahoru

Tvrdý brexit by tvrdě zasáhl české HDP i tuzemské exportéry

Ondřej Souček, E15.cz2. února 2019 • 13:35
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
• foto: 
Profimedia.cz

Tvrdý brexit by tuzemskou ekonomiku výrazně zpomalil. Českou republiku by čekal nižší růst HDP, velmi znatelně by pak na tvrdý brexit doplatili čeští exportéři. Pokud by Velká Británie odešla z Evropské unie bez dohody, tuzemští exportéři by jen letos přišli o třicet miliard korun. Nejvíc by přitom na ekonomiku nedolehl pokles vývozu na ostrovy, ale oslabení hospodářství celé eurozóny.

Podle nově zveřejněné prognózy ministerstva financí, která poprvé podrobně analyzuje i scénář tvrdého brexitu, by odchod Velké Británie z Evropské unie bez dohody letos znamenal snížení růstu HDP o šest až osm desetin procentního bodu. Pokud by Velké Británie odešla z unie s dohodou, tuzemská ekonomika by letos rostla o 2,5 procenta. Při tvrdém brexitu by zvýšila svůj objem jen o 1,7 až 1,9 procenta, odhaduje rezort.

Odchod Velké Británie bez jakékoliv dohody by znamenal, že by se Spojené království z pohledu EU stalo takzvanou třetí zemí. Tím by velmi pravděpodobně došlo k zavedení cel a dalších netarifních překážek ve vzájemném obchodě.

Více si dočtete na webu E15.cz >>>

Ondřej Souček, E15.cz
Diskuse ke článku