Spojené státy trápí třeskuté mrazy, rtuť teploměru se přiblíží až k minus padesáti stupňům | Reflex.cz
nahoru

Spojené státy trápí třeskuté mrazy, rtuť teploměru se přiblíží až k minus padesáti stupňům

ČTK, red30. ledna 2019 • 13:30
Spojené státy trápí třeskuté mrazy, rtuť teploměru se přiblíží až k minus padesáti stupňům
foto: reprofoto/twitter

Extrémní mrazivé počasí, které v těchto dnech sužuje USA, si vyžádalo už několik obětí. Státy Wisconsin, Michigan a Illinois na americkém středozápadě vyhlásily stav nouze. Podobně i jižní státy Alabama a Mississippi. V oblasti Velkých jezer se mráz může přiblížit k minus padesáti stupňům.

V Severní Dakotě klesla teplota v noci na dnešek na minus 32 stupňů Celsia. V Minneapolisu ve státě Minnesota naměřili již v úterý večer minus 29 stupňů Celsia, přičemž na některých místech v Minnesotě dosáhla pocitová teplota počítající s ochlazováním větrem minus 52 stupňů Celsia, napsala agentura AP. Stovky státních škol na středozápadě USA zrušily vyučování. Stejné opatření přijalo i několik velkých univerzit. Americká poštovní služba oznámila, že nebude v některých částech nejhůře postižených států kvůli třeskutým mrazům doručovat zásilky.

„Se zimou a sněhem nikdo nepočítal,“ ospravedlňuje ministr Ťok kalamitní situaci na…

V Chicagu chladněji než v Antarktidě

Mrazivé počasí a sněhové bouře si vyžádaly rovněž zrušení více než 2000 letů, uvedla agentura Reuters.  Úřady v zasažené oblasti přijímají kvůli nebývalým mrazům výjimečná opatření, která mají ochránit bezdomovce a další zranitelné občany. V Chicagu, kde podle meteorologů citovaných severem BBC News bude tento týden chladněji než v Antarktidě, bylo pět autobusů městské hromadné dopravy přeměněno v pojízdné nouzové přístřešky. V některých z nich jsou k dispozici i zdravotníci.

Podle předpovědí počasí mají trvat extrémní teploty do čtvrtka, přičemž v oblasti Velkých jezer se rtuť teploměru může přiblížit k minus padesáti stupňům. Národní povětrnostní služba (NWS) upozornila, že v takové zimě hrozí člověku během pouhých deseti minut omrzliny.  Polární bouří je nejvíce ohroženo třímilionové Chicago a severní část státu Illinois. Varování vydal i sousední stát Iowa, kde do konce týdne očekávají teploty minus 43 až 48 stupňů Celsia.

S mimořádně chladným počasím a silným sněžením jsou na severu USA spojována nejméně čtyři úmrtí, včetně muže, kterého v oblasti Chicaga srazil sněžný pluh. Další obětí se stal muž z Milwaukee, který byl nalezen umrzlý v garáži, a mladý pár, který nepřežil srážku svého auta s jiným vozidlem na zasněžené silnici. Ve Wisconsinu poznamenalo extrémně chladné počasí dodávky piva.

Takhle se stylově uklízí sníh. Video, jak ho Rakušané odřezávají ze střechy pilou, baví…
Marek Stoniš: Babiš žádného tajemníka nemá a to, co řekl tajemník do telefonu, taky nesedí
 

ČTK, redVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Národní divadlo: Dům stavěný z největších ideálů aneb Služba i posluha ve „zlaté kapličce“
PREMIUM X Karel Steigerwald: Jirásková, Švorcová, Chramostová aneb Tři herečky v románu, který nenapíšu
PREMIUM X Zelený Raoul: Oplození, slepice a teď i smrt. Přejete si i pohřeb od Andreje Babiše?
PREMIUM X Řidičák na psy: Moderní lidé nevědí, jak se chovat ke psům, a tím je ničí
PREMIUM X Nový feudalismus na postupu: Klimatická opatření mohou Evropu přivést k hladomoru

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější