Spojené státy trápí třeskuté mrazy, rtuť teploměru se přiblíží až k minus padesáti stupňům | Reflex.cz
nahoru

Spojené státy trápí třeskuté mrazy, rtuť teploměru se přiblíží až k minus padesáti stupňům

ČTK, red30. ledna 2019 • 13:30
Spojené státy trápí třeskuté mrazy, rtuť teploměru se přiblíží až k minus padesáti stupňům
foto: reprofoto/twitter

Extrémní mrazivé počasí, které v těchto dnech sužuje USA, si vyžádalo už několik obětí. Státy Wisconsin, Michigan a Illinois na americkém středozápadě vyhlásily stav nouze. Podobně i jižní státy Alabama a Mississippi. V oblasti Velkých jezer se mráz může přiblížit k minus padesáti stupňům.

V Severní Dakotě klesla teplota v noci na dnešek na minus 32 stupňů Celsia. V Minneapolisu ve státě Minnesota naměřili již v úterý večer minus 29 stupňů Celsia, přičemž na některých místech v Minnesotě dosáhla pocitová teplota počítající s ochlazováním větrem minus 52 stupňů Celsia, napsala agentura AP. Stovky státních škol na středozápadě USA zrušily vyučování. Stejné opatření přijalo i několik velkých univerzit. Americká poštovní služba oznámila, že nebude v některých částech nejhůře postižených států kvůli třeskutým mrazům doručovat zásilky.

„Se zimou a sněhem nikdo nepočítal,“ ospravedlňuje ministr Ťok kalamitní situaci na…

V Chicagu chladněji než v Antarktidě

Mrazivé počasí a sněhové bouře si vyžádaly rovněž zrušení více než 2000 letů, uvedla agentura Reuters.  Úřady v zasažené oblasti přijímají kvůli nebývalým mrazům výjimečná opatření, která mají ochránit bezdomovce a další zranitelné občany. V Chicagu, kde podle meteorologů citovaných severem BBC News bude tento týden chladněji než v Antarktidě, bylo pět autobusů městské hromadné dopravy přeměněno v pojízdné nouzové přístřešky. V některých z nich jsou k dispozici i zdravotníci.

Podle předpovědí počasí mají trvat extrémní teploty do čtvrtka, přičemž v oblasti Velkých jezer se rtuť teploměru může přiblížit k minus padesáti stupňům. Národní povětrnostní služba (NWS) upozornila, že v takové zimě hrozí člověku během pouhých deseti minut omrzliny.  Polární bouří je nejvíce ohroženo třímilionové Chicago a severní část státu Illinois. Varování vydal i sousední stát Iowa, kde do konce týdne očekávají teploty minus 43 až 48 stupňů Celsia.

S mimořádně chladným počasím a silným sněžením jsou na severu USA spojována nejméně čtyři úmrtí, včetně muže, kterého v oblasti Chicaga srazil sněžný pluh. Další obětí se stal muž z Milwaukee, který byl nalezen umrzlý v garáži, a mladý pár, který nepřežil srážku svého auta s jiným vozidlem na zasněžené silnici. Ve Wisconsinu poznamenalo extrémně chladné počasí dodávky piva.

Takhle se stylově uklízí sníh. Video, jak ho Rakušané odřezávají ze střechy pilou, baví…
Marek Stoniš: Babiš žádného tajemníka nemá a to, co řekl tajemník do telefonu, taky nesedí
 

ČTK, redVolby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,780
23,000
29,270
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější