nahoru

Babiš plánuje opět přidat důchodcům

Martin Čaban, Jan Pavec, E15.cz 9. ledna 2019 • 12:55
Babiš plánuje opět přidat důchodcům
foto: ČTK

Čeští senioři se ještě ani nestihli pořádně potěšit z rekordní valorizace důchodů od letošního ledna a premiér Andrej Babiš už jim slibuje další přilepšení. Zvýšení průměrného důchodu o dvě stě korun nad plánovanou valorizaci by státní kasu přišlo zhruba na sedm miliard korun.

„Podle odhadů průměrné mzdy a spotřebitelských cen by důchody příští rok měly růst o sedm set korun, ale já budu chtít, aby to bylo devět set. Dynamika růstu mezd je podstatně větší než dynamika důchodů,“ řekl v rozhovoru pro deník E15 Babiš. Pokud by se jeho plán uskutečnil, znamenalo by to druhý devítisetkorunový meziroční nárůst důchodů v řadě.

Pro státní rozpočet by takový krok znamenal výdaj zhruba sedm miliard nad původní plán. Podle rozpočtového výhledu měly důchody v roce 2020 vyjít státní kasu zhruba na 487 miliard korun, Babišův záměr by tuto sumu poslal nad částku 490 miliard. Rozpočtový výhled ministerstva financí přitom počítá pro rok 2020 s příjmy z důchodového pojištění kolem 480 miliard. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) se k plánu odmítla vyjádřit.

Celou zprávu si dočtěte na webu e15.cz >>>

Martin Čaban, Jan Pavec, E15.cz


Klíčová slova: Andrej Babiš, důchodci, důchod, penzeDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.