V Německu přituhuje. Před kanceláří opoziční strany AfD vybuchla nálož, poničila okolní budovy | Reflex.cz
nahoru

V Německu přituhuje. Před kanceláří opoziční strany AfD vybuchla nálož, poničila okolní budovy

ČTK, -mic-4. ledna 2019 • 10:01
Před kanceláří AfD v saském Döbelnu vybuchla nálož, (3.01.2019).
Před kanceláří AfD v saském Döbelnu vybuchla nálož, (3.01.2019).
• foto: 
reprofoto/twitter

Před kanceláří německé opoziční strany Alternativy pro Německo (AfD) v saském Döbelnu vybuchla ve čtvrtek večer nálož. Silná exploze nikoho nezranila, ale poničila kancelář, dvě okolní budovy i dvojici aut zaparkovaných v ulici. Policie už zadržela tři podezřelé.

Dosud neznámá látka ve městě, které leží nedaleko Drážďan, explodovala po sedmé hodině večerní. Policie následně okolí uzavřela a zahájila vyšetřování. Policisté zatím nechtějí sdělovat, jestli podezřívají někoho konkrétního prý z taktických důvodů. Připustili nicméně, že čin mohl být politicky motivovaný. Třem zatčeným Němcům je 29, 32 a 50 let.

Výbuch poškodil dveře stranické kanceláře, okno a v samotné kanceláři zapálila reklamní materiály. Hasiči požár však rychle uhasili.

Útok odsoudil saský vicepremiér Martin Dulig (SPD). "Násilí nepatří k prostředkům demokracie," napsal na twitteru s tím, že takový útok škodí demokracii. Neodpustil si ale poznámku, že takové násilí konkurenční straně pomůže.

Zemské volby v Bavorsku vyhrála CSU nejhorším výsledkem za posledních téměř 70 let

Útoky proti AfD

Strana, kterou řada pozorovatelů označuje za pravicově populistickou až radikální, se navíc terčem útoku nestala poprvé. Například v polovině prosince někdo poškodil kancelář AfD v saském městě Borna. V září se zase terčem vandalismu stala kancelář člena Spolkového sněmu za tuto protiimigrační stranu v Chemnitzu.

Při většině podobných útoků v Sasku jde podle policie o trestné činy proti majetku. Zvláštnost útoku v Döbelnu spočívá v tom, že jeho strůjci museli počítat s tím, že při něm k újmě přijdou i lidé.

Divadlo, bazén a orchestr. Nacistický zajatecký tábor na ztracených fotografiích
Německá armáda chce nabírat v Česku. Personální ohrožení, reaguje Petr Pavel

ČTK, -mic-Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,780
23,000
29,270
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější