V Saúdské Arábii začal soud v kauze brutálně zavražděného novináře. Prokurátor žádá tresty smrti | Reflex.cz
nahoru

V Saúdské Arábii začal soud v kauze brutálně zavražděného novináře. Prokurátor žádá tresty smrti

ČTK, jkn3. ledna 2019 • 15:10
Turecko tvrdí, že brutální vraždu Chášukdžího (vpravo) nařídil saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán.
Turecko tvrdí, že brutální vraždu Chášukdžího (vpravo) nařídil saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán.
• foto: 
Reuters, reprofoto/twitter, Blesk - Aneta Schurgerová

V Saúdské Arábii začal proces s 11 lidmi podezřelými z vraždy novináře Džamála Chášukdžího, který byl zavražděn loni v Turecku. Podle saúdskoarabské státní tiskové agentury SPA prokurátor žádá trest smrti pro pět obviněných.

Chášukdží byl původně poradcem a později kritikem saúdskoarabského vedení. Poslední rok života prožil v USA a psal pro list The Washington Post. Loni v říjnu byl zavražděn, když si přišel na saúdskoarabský konzulát v Istanbulu vyřídit soukromé doklady. Jeho tělo se dosud nenašlo. V době vraždy byla na konzulátu přítomna skupina mužů, která krátce předtím přicestovala ze Saúdské Arábie.

Soud zatím případ odkládá

Jako první o vraždě informovalo Turecko, Rijád ji původně popíral. Nakonec ale přiznal, že novinář přišel o život, a ohlásil zadržení několika podezřelých. Otázkou stále zůstává, kdo vraždu nařídil. Turecko i jiné státy se kloní k tomu, že to byl saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán, což ale Rijád popírá.

V dnešní krátké zprávě uvádí SPA, že saúdskoarabská prokuratura zaslala Turecku žádost o poskytnutí všech důkazů, které se tureckým vyšetřovatelům podařilo získat. „Do tohoto dne odpověď nepřišla, úřad prokurátora na ni čeká,“ stojí ve zprávě. Turecko zatím nereagovalo. Původně ale Ankara tvrdila, že se o důkazy s Rijádem dělí.

K soudu se dnes v doprovodu advokátů dostavilo 11 obžalovaných. Jejich právníci požádali o odklad, aby mohli vznesená obvinění prostudovat. Podle SPA jim soud vyhověl, avšak pevné datum příštího státní nebylo stanoveno.

Mladé Severokorejky, které uprchnou ze země, končí v Číně jako sexuální otrokyně, nebo…

Luxusní domácí „vězení“?

V tureckém tisku se již delší dobu objevují různé neoficiální informace týkající se případu. Podle jedné z nich Turecko pochybuje o skutečném odhodlání Rijádu pravé viníky potrestat. Lidé, kteří byli zadrženi, údajně nejsou drženi ve vězení, ale v luxusních domech. Saúdská Arábie podle tureckých zdrojů také neumožnila podrobně prověřit budovu konzulátu a sídlo konzula.

Saúdská Arábie neposkytla Turecku kompletní seznam zadržených ani jejich výpovědi. Existují také nesrovnalosti v počtu zadržených. V říjnu Rijád oznámil, že bylo zatčeno 18 lidí a Ankara požádala o jejich vydání s tím, že budou souzeni v Turecku. To však Rijád odmítl a později doplnil, že obvinění bylo vzneseno proti 15 z 18 zadržených. Nyní se hovoří o 11 obžalovaných.

Americký rebel, herec Sean Penn, točí dokument o brutálně zavražděném saúdském novináři
V Saúdské Arábii se poprvé konala legální křesťanská bohoslužba. Budou se tam stavět i …

ČTK, jknVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zelený Raoul: Putin vymývá mozky. Seriál Černobyl lže o sovětské propagandě
PREMIUM X Jen si tak mňouknout: Od kočičin po Babiše aneb Stručné dějiny českých demonstrací
PREMIUM X Děkuji, že jste mi pomohl, soudruhu. Jak legenda českého big beatu Kosťa Ruchadze utekl fízlům přímo na Západ
PREMIUM X Kdo to všechno zaplatí? Možné scénáře kolem auditů na dotace Evropské unie
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější