V Saúdské Arábii se poprvé konala legální křesťanská bohoslužba. Budou se tam stavět i kostely? | Reflex.cz
nahoru

V Saúdské Arábii se poprvé konala legální křesťanská bohoslužba. Budou se tam stavět i kostely?

Lukáš Lhoťan11. prosince 2018 • 18:43
Počátkem roku 2018 navštívil Saúdskou Arábii vyslanec Vatikánu kardinál Jean-Louis Tauran (na snímku sedí) a začal vyjednávat s představiteli země o stavbě prvního kostela na území Saúdské Arábie od dobytí Arabského poloostrova muslimy v 7. století
Počátkem roku 2018 navštívil Saúdskou Arábii vyslanec Vatikánu kardinál Jean-Louis Tauran (na snímku sedí) a začal vyjednávat s představiteli země o stavbě prvního kostela na území Saúdské Arábie od dobytí Arabského poloostrova muslimy v 7. století
• foto: 
Profimedia

Poprvé od vzniku Saúdské Arábie se na jejím území konala legální křesťanská bohoslužba, informuje izraelská nevládní organizace The Middle East Media Research Institute (MEMRI), která monitoruje média v islámském a arabském světě. Dříve sice probíhaly na území Saúdské Arábie mše, ale ty byly buď pouze na uzavřených základnách americké armády nebo byly nelegální a saúdskoarabská islámská náboženská policie proti nim zasahovala, a to mnohdy dosti brutálně.

Bohoslužbu pro několik desítek křesťanů žijících v Saúdské Arábii odsloužil biskup koptské církve Ava Morkos z Šubrá Al-Chejma během své návštěvy tohoto pouštního království, které je kolébkou islámu.

Jak upozorňuje MEMRI, informace o konání prvních legálních mší křesťanů v Saúdské Arábii zaujaly arabská média, která o nich rozsáhle informovala. Například anglickojazyčný web The Arab Weekly s odkazem na koptskou křesťanskou církev tvrdí, že v Saúdské Arábii žije kolem 1 800 000 křesťanů, kteří jsou pronásledováni vládnoucími muslimy a nesmí veřejně praktikovat svou víru. I samotné vykonání bohoslužby, provedené v soukromém domě, je jen v jistém smyslu výstřelkem, protože zákaz veřejného praktikování či šíření jiného náboženství než islámu je v Saúdské Arábii stále platný.

Biskup Morkos přicestoval do Saúdské Arábie na pozvání korunního prince Mohammeda bin Salmana, který v posledních týdnech čelí silné opozici kvůli vraždě saúdskoarabského novináře na saúdskoarabském konzulátu v Turecku. Korunní princ Salman se již opakovaně setkal s mnohými představiteli různých křesťanských církví a navštívil i katedrálu koptské církve v hlavním městě Egypta Káhiře. Představitelé koptských křesťanů jsou ovšem optimističtí a věří, že vykonání první legální mše v Saúdské Arábii je krokem k plné náboženské svobodě křesťanů v této muslimské zemi.

První porevoluční vláda: Čalfa, Komárek, Delong a další. Víte, co dělali ministři po…

Konzervativci versus liberálové

Již počátkem tohoto roku navštívil Saúdskou Arábii vyslanec Vatikánu kardinál Jean-Louis Tauran a začal vyjednávat s představiteli země o stavbě prvního kostela na území Saúdské Arábie od dobytí Arabského poloostrova muslimy v 7. století křesťanské éry.

S přítomností křesťanů a otevřením kostelů na území Saúdské Arábie mají problém hlavně ultrakonzervativní skupiny muslimů (především salafisté), které se odvolávají na výroky zakladatele Mohameda, který řekl: „Vyžeňte modloslužebníky z Arabského poloostrova“ a v jiném výroku: „Vyžeňte židy a křesťany z Arabského poloostrova.“ Naopak liberálně smýšlející muslimové tyto výroky popírají a odvolávají se na jejich problematickou důvěryhodnost a vytrhávání z kontextu muslimskými fundamentalisty.

Izraelské vojačky vypadají na sociálních sítích jako sexy modelky, ale jsou to i tvrdé …
Chcete se bát? Nenechte si ujít 10 nejlepších hororů roku 2018
Jakub Smutný 8. listopadu 2018 • 13:49

Chcete se bát? Nenechte si ujít 10 nejlepších hororů roku 2018
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější