nahoru

Velvyslanec KLDR v Římě přeběhl a je pod ochranou „nejmenované západní země“. Skrývá se i s rodinou

ČTK3. ledna 2019 • 12:27
Severokorejský velvyslanec v Římě Čo Song-ki přeběhl, informoval list La Republica
Severokorejský velvyslanec v Římě Čo Song-ki přeběhl, informoval list La Republica
• foto: 
reprofoto/twitter

Severokorejský zastupující velvyslanec v Římě v listopadu přeběhl a je pod ochranou i se svou rodinou v "nejmenované západní zemi", informoval dnes list La Repubblica. Italský deník původně s odvoláním na jihokorejský tisk napsal, že Čo Song-ki požádal o azyl v Itálii. Zdroje z italského ministerstva zahraničí posléze agentuře Reuters sdělily, že neexistuje záznam o tom, že by Čo v Itálii takový krok učinil. KLDR podle nich na sklonku minulého roku oznámila, že do Říma posílá nového vyslance.

Osmačtyřicetiletý Čo vykonával funkci zastupujícího velvyslance od října 2017 a mandát mu vypršel 20. listopadu loňského roku. Řím před jeho nástupem vypověděl na protest proti jadernému testu KLDR předchozího severokorejského ambasadora. Čo "je synem, nebo zetěm jednoho z nejvyšších funkcionářů severokorejského režimu", uvádí jihokorejský deník Čungang ilbo. Na velvyslanectví působil od roku 2015.

Jihokorejský zákonodárce Kim Min-ki, kterého o kauze informovala jihokorejská Národní zpravodajská služba, uvedl, že Čo zmizel poté, co se svou ženou na počátku listopadu opustil bez oznámení ambasádu.

Severokorejští diplomaté sloužící v zahraničí musí často nechat v KLDR nějaké členy rodiny, zpravidla děti, aby se předešlo jejich přeběhnutí. Čo nicméně v roce 2015 přijel do Říma s manželkou i dětmi, uvedl jihokorejský list Čungang ilbo. Deník také napsal, že Čo pochází z privilegované rodiny. Motiv jeho činu není známý.

Člověk dobré vůle nemůže volit Zemana. Měl jsem pravdu, má na lidi obrovský vliv, říká…

Proč je Itálie pro KLDR důležitá

Poslední obdobný případ se udál v srpnu 2016, kdy zástupce velvyslance Severní Koreje v Británii Tche Jong-ho uprchl do Jižní Koreje i se svou rodinou. Svůj krok zdůvodnil tím, že chtěl svým třem dětem zajistit lepší budoucnost.

Velvyslanectví v Itálii patří mezi důležitá zastoupení Severní Koreje ve světě, protože v Římě sídlí Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO), připomněla agentura AFP. KLDR se často potýká s nedostatkem potravin.

Koreanistka: Život v KLDR je jiný, než se dozvíte z médií. Nepíše se pravda, můžete si…
10 nejlepších filmových fantasy všech dob, které vás vystřelí do jiného světa. A…

ČTK
Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,600
22,520
29,890
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější