Jste mlhavá, řekl prý Juncker britské premiérce Mayové. Ta věří, že od EU získá další záruky k brexitu | Reflex.cz
nahoru

Jste mlhavá, řekl prý Juncker britské premiérce Mayové. Ta věří, že od EU získá další záruky k brexitu

ČTK14. prosince 2018 • 14:41
Theresa May a Jean-Claude Juncker se dohadují o slovu mlhavá
• video: 
Facebook.com

Britská premiérka Theresa Mayová je přesvědčena, že je i nadále možné získat od Evropské unie další dodatečné záruky, které umožní ratifikaci smlouvy o brexitu v britské Dolní sněmovně. Mayová to řekla novinářům v Bruselu poté, co prezidenti a premiéři ostatních 27 zemí unie v noci na dnešek ve společném prohlášení vysvětlili svůj pohled na pro mnoho britských poslanců sporné záložní řešení režimu na irské hranici.

Podle Mayové má v noci zveřejněný dokument jako formální závěr summitu unie právní status. Britská premiérka chápe, že EU nehodlá měnit text samotné dohody o britském odchodu, ale její dnešní rozhovory s kolegy z unijních zemí prý ukázaly, že další vyjasnění a diskuse je možná. "Práce ještě zbývá a v příštích dnech budeme jednat o tom, jak získat další záruky, které potřebuje britský parlament," uvedla.

Britská média a sociální sítě dnes snad více než výsledek čtvrtečního jednání Theresy Mayové s přestaviteli unijní sedmadvacítky v Bruselu zaujalo krátké video z dnešního rána zachycující vzrušenou debatu premiérky s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem. Tisk jej popisuje jako všeříkající nebo mrazivou výměnu názorů.

Můj brexit, můj milášek! Ve virálním videu hraje britskou premiérku Glum z Pána prstenů

Řekl jste mi mlhavá

Televizní stanice Channel 5 dokonce najala dva odezírače ze rtů, kteří tvrdí, že Mayová šéfa komise během vypjaté diskuse obvinila, že ji nazval "mlhavou". Juncker to zdá se popřel, přičemž Mayová trvala na svém.

Jeden pisatel na twitteru žertem poznamenal, že kdyby byl Juncker pohotovější, oponoval by Mayové, že ji nenazval "mlhavou" (nebulous), ale úžasnou (fabulous).

Juncker ve čtvrtek během summitu EU řekl, že Británie musí v brexitových jednáních říct, co sama chce, a neptat se, co si přeje Evropská unie. "Rádi bychom, aby nás naši britští přátelé v nadcházejících týdnech seznámili se svými očekáváními, protože debata je někdy mlhavá a nepřesná a já bych ocenil vyjasnění," řekl Juncker.

Žádný Brexit nebude? Británie ho může jednostranně zrušit, prohlásil generální advokát…
21 nejlepších válečných filmů všech dob a důvody, proč je rozhodně musíte vidět

ČTKVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne
PREMIUM X Nejmladší z „chvilkařů“: Kdo je Kryštof Zapletal, jeden z hlavních organizátorů demonstrace na Letné?
PREMIUM X Vztyčení majáku: Památník Tomáše Bati ve Zlíně se znovu probudil k životu
PREMIUM X Nezbytná sada demonstranta: Vyjádřete nesouhlas s Babišem originálními plakáty od Reflexu!

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější