nahoru

Iniciativa proti změnám autorského práva v EU zfalšovala podpisy vydavatelů. Financoval ji Google

Michal Půr, info.cz 12. prosince 2018 • 11:40
Google - ilustrační foto
Google - ilustrační foto
• foto: 
Reuters

Vlivný bruselský zpravodajský web Politico před několika dny zveřejnil výzvu malých vydavatelů, kteří vyzvali politiky Evropské unie, aby odmítli reformu autorského práva. Ta má posílit práva novinářů proti technologickým gigantům a jednání o textu směrnice momentálně finišují. Iniciativa se mezi politiky setkala s poměrně velkým ohlasem a minimálně jeden členský stát kvůli ní změnil pozici. Server INFO.CZ ale zjistil, že část podpisů je falešná a je mezi nimi i jediný český. Ten patří zpravodajskému webu Echo24.

„Nikdy mi nikdo neřekl, že něco podobného bude zveřejněno a nesouhlasím s tvrzeními v dokumentu. Evropský parlament má moji plnou podporu se zavedením Směrnice o ochraně autorských práv a plně souhlasím s článkem 11,“ napsal majitel a šéfredaktor webu Dalibor Balšínek iniciativě, která prohlášení zveřejnila. Požádal zároveň o stažení podpisu pod dokumentem, který se staví proti takzvanému článku 11.

Právě článek 11 obsahuje nejcitlivější pasáže směrnice, které ve výsledku mohou znamenat, že technologičtí giganti jako Google budou platit vydavatelům za využití jejich obsahu. Technologické firmy se snaží těmto platbám vyhnout a už řadu měsíců vedou na unijní půdě nesmiřitelný boj s vydavatelskými domy.

Balšínkovi nicméně iniciativa odpověděla a připustila, že podpis zfalšovala a ten se tak na prohlášení objevil zcela svévolně. To se podle informací INFO.CZ nejspíš týká i několika dalších projektů, které o tomto kroku vůbec nevěděli. „Naprosto vám rozumíme a snahou naší koalice nebylo jakkoliv nesprávně uvést vaší společnosti,“ píše iniciativa v odpovědi, kterou má INFO.CZ k dispozici.

Co kromě zfalšovaných podpisů iniciativy nehraje? Dočtěte si článek na Info.cz >>>

Michal Půr, info.cz
Diskuse ke článku