Iniciativa proti změnám autorského práva v EU zfalšovala podpisy vydavatelů. Financoval ji Google | Reflex.cz
nahoru

Iniciativa proti změnám autorského práva v EU zfalšovala podpisy vydavatelů. Financoval ji Google

Michal Půr, info.cz12. prosince 2018 • 11:40
Google - ilustrační foto
Google - ilustrační foto
• foto: 
Reuters

Vlivný bruselský zpravodajský web Politico před několika dny zveřejnil výzvu malých vydavatelů, kteří vyzvali politiky Evropské unie, aby odmítli reformu autorského práva. Ta má posílit práva novinářů proti technologickým gigantům a jednání o textu směrnice momentálně finišují. Iniciativa se mezi politiky setkala s poměrně velkým ohlasem a minimálně jeden členský stát kvůli ní změnil pozici. Server INFO.CZ ale zjistil, že část podpisů je falešná a je mezi nimi i jediný český. Ten patří zpravodajskému webu Echo24.

„Nikdy mi nikdo neřekl, že něco podobného bude zveřejněno a nesouhlasím s tvrzeními v dokumentu. Evropský parlament má moji plnou podporu se zavedením Směrnice o ochraně autorských práv a plně souhlasím s článkem 11,“ napsal majitel a šéfredaktor webu Dalibor Balšínek iniciativě, která prohlášení zveřejnila. Požádal zároveň o stažení podpisu pod dokumentem, který se staví proti takzvanému článku 11.

Právě článek 11 obsahuje nejcitlivější pasáže směrnice, které ve výsledku mohou znamenat, že technologičtí giganti jako Google budou platit vydavatelům za využití jejich obsahu. Technologické firmy se snaží těmto platbám vyhnout a už řadu měsíců vedou na unijní půdě nesmiřitelný boj s vydavatelskými domy.

Balšínkovi nicméně iniciativa odpověděla a připustila, že podpis zfalšovala a ten se tak na prohlášení objevil zcela svévolně. To se podle informací INFO.CZ nejspíš týká i několika dalších projektů, které o tomto kroku vůbec nevěděli. „Naprosto vám rozumíme a snahou naší koalice nebylo jakkoliv nesprávně uvést vaší společnosti,“ píše iniciativa v odpovědi, kterou má INFO.CZ k dispozici.

Co kromě zfalšovaných podpisů iniciativy nehraje? Dočtěte si článek na Info.cz >>>

Konec mýtů o oteplování? Příroda se dokáže bránit mnohem lépe, než se donedávna …
Chcete se bát? Nenechte si ujít 10 nejlepších hororů roku 2018
Jakub Smutný 8. listopadu 2018 • 13:49

Chcete se bát? Nenechte si ujít 10 nejlepších hororů roku 2018

Michal Půr, info.czVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Sadistická pornografie zmizela z webu. Dokazuje to, že práce policie a novinářů není zbytečná
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Jedno vyhrocené hlasování aneb Hamáček jako Švejk a Zeman jako nadstrážmistr Flanderka
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější