nahoru

Francii to nejhorší možná teprve čeká. V sobotu se střetnou dvě „armády“

Clara Zangová 7. prosince 2018 • 06:50
Francii to nejhorší možná teprve čeká. V sobotu se střetnou dvě „armády“
foto: reprofoto/twitter

Přestože francouzská vláda ustoupila tlakům z ulice a zvýšení daně z pohonných hmot se rozhodla oddálit, žluté vesty tím neuchlácholila. Vůdci hnutí dokonce vyzývají ještě k silnějším protestům. Jenže ne všichni Francouzi jsou součástí této revoluce. Začíná se ozývat opozice, ochránci životního prostředí. A francouzské autority mají strach z jejich sobotního střetu.

S životním prostředím souvisejí všechny násilnosti, které otřásají Francií, i když si to naštvané davy ve žlutých vestách možná neuvědomují. Před zhruba deseti dny to vysvětlil prezident Macron. Vzkázal Francouzům, že zdražení pohonných hmot je jen jedním střípkem mozaiky jeho reforem, které mají pomoci zastavit klimatickou změnu. Řekl, že demonstrantům neustoupí.

Týden se s týdnem sešel, a když už to odnesl i Vítězný oblouk, vláda se rozhodla udělat krok zpět. Premiér Édouard Philippe oznámil, že se nebude zdražovat ani elektřina a plyn. Rozhněvaný lid přesto v sobotu znovu vtrhne do francouzských ulic. „Je to první krok, ale nespokojíme se s pouhými drobky,“ říká jeden z lídrů hnutí Benjamin Cauchy.

Rozpůlená společnost

Do teď se mohlo zdát, že ke žlutým vestám patří každý Francouz, jen Macron zůstává osamocený. Není tomu tak, francouzská společnost je, stejně jako naše roztržená vejpůl. Druhá strana, která pamatuje víc na klima než na plnou peněženku, se rozhodla dát o sobě vědět. Na sobotu vyhlásila pochod za klima. Obě skupiny se v sobotu střetnou ve francouzských městech. Autority mají ze soboty hrůzu a možná oprávněně soudě podle toho, jak agresivní doposud dokázali demonstranti být.

Pochod za klima se uskuteční ve více než 150 městech. V několika se potká se žlutými vestami, jejichž zástupci vyzývají po ústupku vlády k ještě silnějším protestům. Bude to třeba v Paříži, Bordeaux nebo v Marseille. Ministr vnitra Christophe Castaner prosí „ochránce přírody“, aby v sobotu pochod nedělali. Asi protože ví, že s druhou stranou stejně není řeč. Ale ani oponenti žlutých vest ho nevyslyšeli.

„Vyzýváme všechny, aby šli s námi. Musí se změnit to, jak vláda vnímá klimatickou změnu. Navíc máme se žlutými vestami některé společné požadavky, jako například férovější daňový systém,“ říká mluvčí hnutí za klima Pauline Boyer. Dokonce žlutým vestám navrhoval, že by se obě skupiny mohly spojit. Pochopitelně bez výsledku.

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.