nahoru

Nikdy se neodpoutám, nikdy! Žena se na protest proti Babišovi přivázala u sněmovny řetězem

Clara Zangová 22. listopadu 2018 • 17:20
Nikdy se neodpoutám, nikdy! Žena se na protest proti Babišovi přivázala u sněmovny řetězem
foto: Facebook

Na četné demonstrace navazuje počin aktivistky Šárky Kružíkové, známé pořádáním protestů Proč? Proto! Žena se dnes dopoledne připoutala řetězem k oknu nedaleko Poslanecké sněmovny. „Fungující demokratický systém má celou řadu mechanismů, kterými by se proti takovému člověku bránil. Kdyby byla dodržována pravidla férové politické hry, nebyly by kontroverzní akce, jako je tato, vůbec potřeba,“ uvádí Kružíková ve svém prohlášení.

Aktivistka se uvázala dnes o půl jedenácté ve Sněmovní ulici a ve svém prohlášení také uvedla, že počítá s tím, že se bude zodpovídat policii a za svůj čin ponese následky, pokud bude vyhodnocen jako přestupek. „Policie konala rychle a profesionálně. Snad budou orgány činné v trestním řízení u pana Babiše postupovat stejně účinně,“ napsala Kružíková zanedlouho po akci na svém Facebooku.

Podle Kružíkové její nenásilný a zároveň kontroverzní počin poukazuje na bezbrannost naší demokracie ohrožované oligarchou a na zoufalost situace, kdy i pokud by vládě byla vyslovena nedůvěra, prezident by pověřil Babiše jejím sestavením znovu. Aktivistka je prý připravena na kritiku, a to i zvláštních řad, protože jakákoliv kontroverze s sebou podle ní nese takové riziko

„Neodpoutám se, ani nemůžu – nemám klíč, ale policie může a musí konat svou povinnost a přestřihnout řetěz. Andrej Babiš neodstoupí, také nemůže – jde mu o všechno, ale orgány činné v trestním řízení mohou a musí konat svou povinnost a zajistit spravedlivé vyšetřování a proces – bez ovlivňování svědků,“ píše na konci prohlášení.

 

Diskuse ke článku