nahoru

Útok na české vojáky: 5 zraněných, jeden těžce. Víte, jak dlouho jsou Češi v Afghánistánu a kolik jich tam je?

ČTK 18. října 2018 • 09:40
Útok na české vojáky: 5 zraněných, jeden těžce. Víte, jak dlouho jsou Češi v Afghánistánu a kolik jich tam je?
foto: foto ara

V Afghánistánu bylo ve středu zraněno při útoku na hlídku pět českých vojáků. Jeden byl zraněn těžce, po operaci je mimo ohrožení života. Další voják zůstává v nemocnici. Tři vojáci byli z nemocnice propuštěni a vrátili se ke své jednotce. Atentátníci zaútočili v okolí základny Bagrám automobilem naloženým výbušninami na obrněný vůz českých vojáků. ČTK to sdělila mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková. Ministr obrany Lubomír Metnar vojákům poděkoval za odvahu a odhodlání. "Zaslouží si naši podporu a velké uznání," napsal na Twitteru.

Na začátku srpna zahynuli v Afghánistánu při sebevražedném útoku tři čeští vojáci. Lidové noviny ve středu napsaly, že české speciální síly na spolupachatele srpnového atentátu zaútočily. Podle deníku jeden z nich zemřel, další byl zajat. Česká televize uvedla, že mrtvých a zajatých bylo více. Někteří odborníci únik informací kritizovali, pro české vojáky v Afghánistánu podle nich může znamenat ohrožení. Vedení armády ani ministerstvo obrany informace médií nepotvrdilo.

"Pět našich vojáků bylo dnes zraněno v Afghánistánu. Jsem si jistý, že dostávají maximální péči a přeji všem rychlé zotavení. Jsme myšlenkami s nimi a s rodinami. Děkuji vojákům za odvahu a odhodlání dostát svým povinnostem," uvedl Metnar.

Atentát se odehrál ve středu ve 14:20 českého času. "Útok byl způsoben civilním vozidlem naloženým výbušninou, která byla iniciována v bezprostřední blízkosti vozidla patroly. Následkem výbuchu se obrněné vozidlo MRAP (Mine-Resistant Ambush Protected) převrátilo a bylo zraněno pět českých vojáků osádky," uvedla Dvořáková. "Čtyři vojáci V. B. (1985), M. J. (1984), M. S. (1976), M. Š. (1992) byli lehce zraněni a jeden voják D. K. (1983) byl zraněn těžce," dodala.

346 českých vojáků v Afghánistánu

Vojáci byli na místě ošetřeni a následně letecky přepraveni do vojenské nemocnice na základně Bagrám. Lékaři již tři z nich z nemocnice propustili. Vrátili se ke své jednotce, další voják s lehkým zraněním zůstává na pozorování. "Těžce raněný voják byl operován a nyní je ve stabilizovaném stavu a mimo ohrožení života," dodala Dvořáková. Rodiny byly o události informovány.

Česká republika měla do léta v Afghánistánu vojáky, kteří působili na základně Bagrám a v Kábulu. Do země mohla armáda vyslat až 250 svých příslušníků. V červnu Sněmovna schválila rozšíření mandátu o dalších 140 vojáků. Podle webových stránek armády bylo na začátku října v Afghánistánu již 346 vojáků. Armádní plány předpokládaly vyslání nové jednotky do province Lógar, kde by Češi cvičili speciální jednotku afghánské policie, a do provincie Herát, kde by pomáhali s výcvikem afghánských vojáků.

Útoky na Čechy

Nejpočetnější jednotka působí na spojenecké základně Bagrám. Na starosti má její vnější ochranu. Vyjíždí proto do několikakilometrového okolí. Právě při jedné z těchto hlídek byli dnes vojáci zraněni. Za úkol při nich mají například zabraňovat raketovým útokům na základnu nebo zjišťovat zpravodajské informace.

Od dubna okolí Bagrámu hlídá 10. strážní rota tvořená především příslušníky 42. mechanizovaného praporu Svatováclavského z Tábora. Jejich úkol v těchto dnech končí a nahrazují je vojáci 11. strážní roty, kterou tvoří hlavně vojáci 74. lehkého motorizovaného praporu z Bučovic.

Kromě srpnového útoku čelili čeští vojáci vážným incidentům například v létě 2014. Po útoku sebevraha zemřelo tehdy v červenci pět Čechů. Zanedlouho poté byla vystavena útoku i další jednotka českých vojáků, vážně zraněn byl jeden z členů hlídky.

Působení Čechů v Afghánistánu 

  • Česká armáda v Afghánistánu působí od roku 2002; od té doby do země poslala více než 9000 vojáků. V Afghánistánu již působili vojáci z polní nemocnice, strážních jednotek, z chemické a biologické ochrany, z chirurgického nebo rekonstrukčního týmu Lógar (2008 až 2013). Dlouholetá alianční mise ISAF (Mezinárodních sil pro podporu bezpečnosti) se v Afghánistánu uzavřela koncem roku 2014, od té doby v zemi pokračuje nová výcviková mise Resolute Support (Rozhodná podpora), v jejímž rámci zde nadále působí i Češi.
  • - Ti nyní hlídají spojeneckou základnu Bagrám v provincii Parván (zhruba 170 vojáků), na letišti v Kábulu sídlí české velitelství, funguje zde také poradní letecký tým (od roku 2008 pomáhá cvičit afghánské piloty vrtulníků Mi-17). V Kábulu jsou i vojenští policisté, kteří střeží českou ambasádu.
  • Úkolem českých vojáků v Bagrámu je hlídkovat v severní části bezpečnostní zóny. Mimo základnu vyjíždí společně s Američany a Afghánci. V terénu například dohlíží na místa, odkud povstalci v minulosti odpalovali rakety. Získávají také od místních obyvatel zpravodajské informace nebo doprovázejí velitele mimo základnu.
  • Na základně Bagrám od letošního dubna působí již desátá česká strážní rota, tvořená především příslušníky 42. mechanizovaného praporu Svatováclavského z Tábora. Ti v zemi v těchto dnech končí a nahrazují je vojáci 11. strážní roty ze 74. lehkého motorizovaného praporu z Bučovic. Podle serveru www.army.cz sloužilo k letošnímu 2. říjnu v Afghánistánu 346 českých vojáků.
  • Původně měla letos armáda mandát pro vyslání až 250 vojáků. letos v červnu Parlament schválil jeho rozšíření o dalších 140 vojáků. Armádní plány předpokládaly vyslání nové jednotky do province Lógar, kde mají Češi cvičit speciální jednotku afghánské policie, a do provincie Herát, kde by pomáhali s výcvikem afghánských vojáků.
  • Při své práci se vojáci musí vypořádat s nebezpečím nástražných výbušných zařízení nebo i s přímým útokem střelnými zbraněmi. Nebezpečím jsou rovněž sebevražední útočníci. V Afghánistánu od roku 2002 zahynulo 13 českých vojáků, nejnověji letos v srpnu padli tři příslušníci české mise, když na ně výbušninou zaútočil sebevražedný atentátník.
  • "Nikdo nebude beztrestně zabíjet české vojáky v Afghánistánu," reagoval na útok náčelník generálního štábu Aleš Opata. Ve středu 17. října Lidové noviny napsaly, že české speciální síly zabily v Afghánistánu jednoho z organizátorů útoku a dalšího zajaly. Podle deníku na pachatele zaútočila 601. skupina speciálních sil generála Moravce z Prostějova. Někteří odborníci ovšem zveřejnění informace kritizovali s tím, že může ohrozit další české vojáky či místní spojence.
  • Útoky na hlídky, jako byl ten středeční s pěti zraněnými, nejsou výjimečné, každý rok jim Češi v Afghánistánu čelí několikrát, armáda ale o nich informuje jen někdy. Například mezi říjnem 2017 a letošním lednem se rota, která hlídá okolí základny Bagrám, stala terčem dvou útoků nastraženými výbušninami, naštěstí nikdo nebyl zraněn. Koncem roku 2014 pak na kolonu šesti pancéřovaných vozidel MRAP zaútočili povstalci ze zálohy protitankovými granáty (RPG) a samopaly, čeští vojáci je ale úspěšně odrazili a část zadrželi.
  • Vůbec nejhorší útok se stal v Afghánistánu v červenci 2014, kdy po explozi improvizovaného výbušného zařízení v okolí základny Bagrám zahynuli čtyři vojáci, pátý podlehl zraněním v pražské vojenské nemocnici. Češi se tehdy na hlídky vrátili tři dny po incidentu, několik dnů poté byl ale při střelbě na hlídku zraněn další voják, který obsluhoval střeleckou věž obrněného vozidla MRAP.

ČTK


Klíčová slova: afghánistán, Bagrám, armádaDiskuse ke článku