Komunistický převrat: Unikántní fotografie z února 1948 | Reflex.cz
nahoru

14 unikátních snímků únorového puče. Takhle se komunisti drali k moci

adk, info.cz25. dubna 2017 • 12:40
14 unikátních snímků únorového puče. Takhle se komunisti drali k moci
foto: ČTK / Jiří Rublič

„Právě jsem se vrátil z Hradu.“ Ta slova Klementa Gottwalda zlidověla. V pozdějších letech je mnozí často parodovali. Jenže tahle věta symbolizovala nástup 41 let komunistické totality v Československu. Jak 25. února 1948 nastoupila, si můžete prohlédnout v naší galerii.

V těch mrazivých únorových dnech zažívala země nejhlubší vládní krizi od druhé světové války. Ministři, kteří ve vládě seděli za demokratické strany, doufali, že demisí způsobí pád kabinetu a uvolnění situace. Spoléhali na pravomoci prezidenta Edvarda Beneše, který mohl vypsat nové volby. Nestalo se.

Klement Gottwald oznamuje, že se právě vrací z HraduVIDEO Facebook.com

Beneš oznámil, že v případě pádu vlády úřednickou vládu nejmenuje a v dalším kabinetu budou opět všechny strany Národní fronty a jeho předsedou bude znovu Klement Gottwald.

Komunisté byli na tu chvíli připraveni. Košický vládní program přijatý na sklonku války vytvořil podhoubí pro prosazování jejich myšlenek. V roce 1946 navíc vyhráli volby. Gottwald do toho spolupracoval se Sovětským svazem, který mu v klíčových chvílích poskytl zázemí.

Poznáváte místa na fotkách starých 130 let? Kdysi byla „naše“ ve společném státě, kde…

Tlak na demokratické ministry ve vládě byl velký. V únoru pak KSČ situace využila dokonale. 21. února proběhla demonstrace komunistů na Staroměstském náměstí. O den později následovaly schůze závodních rad podniků, kde iniciativu převzali komunisté požadující další znárodňování. Vyhlásili i generální stávku.

Ta proběhla 24. února. To už StB zatýkala odpůrce komunistů. Neslavně dopadl i průvod vysokoškoláků na Hrad, kterým chtěli podpořit prezidenta Beneše. Když KSČ zneškodnila opozici, začala tlačit právě na hlavu státu.

Jak to vypadalo, když se rozpadl Sovětský svaz? Působivé snímky vám oživí nedávnou…

V tu chvíli měla vše plně pod kontrolou. Lidové milice obsadily podniky, které nebyly zestátněné. V pohotovosti pro případ nouze bylo 6 tisíc ozbrojených členů Lidových milicí. Kolem Prahy byly tanky.

 

Beneš demise přijal a souhlasil s doplněním vlády podle Gottwaldova návrhu. Následoval slavný projev o návratu z Hradu a večer přehlídka Lidových milicí a pohraniční stráže. Jediný náznak odporu, další průvod vysokoškoláků na Hrad, komunisté potlačili. Jeho účastníky pozatýkali a mnoho z nich vyloučili ze škol.

Více než čtyři dekády dlouhá totalita začala.

Krutost první světové války. Podívejte se, jak zachytili fotografové události na bojištích
Neuvěřitelné letecké snímky Izraele, když to ještě nebyl Izrael. 80 let staré fotky…

adk, info.czVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Ivan Stěpanovič Koněv: Hrdinný osvoboditel Prahy, nebo padouch?
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Proč se Čapí hnízdo nesmělo dostat před soud
PREMIUM X Taylor Swift: Blonďatá zpěvačka dobyla hudební trůn a stala se nejlépe vydělávající celebritou světa
PREMIUM X Vsadil jsem, že ANO nevyhraje. Nevyšlo to, říká volební sázkař na plný úvazek Michal Sirový
PREMIUM X Josef Mašín: Z chytrých komunistů se stali kapitalisti, ti blbější zůstali ve straně a dál sní o komunistickém ráji

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější