Krutost první světové války. Podívejte se, jak zachytili fotografové události na bojištích | Reflex.cz
nahoru

Krutost první světové války. Podívejte se, jak zachytili fotografové události na bojištích

Karel Pučelík, E15.cz22. března 2017 • 16:30
Krutost první světové války. Podívejte se, jak zachytili fotografové události na bojištích
foto: Topical Press Agency/Getty Images

Před sto lety probíhala 1. světová válka. Velká část bitev se odehrávala v zákopech, od bojů minulých století se však bitvy první světové lišily používáním techniky. Na francouzské frontě poprvé bojoval tank, poprvé armády mohly použít i bojový plyn.

Vojenská technika byla na začátku svého vývoje. Ve fotogalerii se podívejte, jaké jednoduché maskování jednotky používaly. Tvořila ho síť natažená mezi domy, na ulicích měst tedy nebyli vojáci vidět. Sítě natahovaly ve svých městech obě strany konfliktu.

Do války se zapojili i Japonci, tehdy ještě na straně Dohody dobývali německé državy v Tichomoří. Japonsko mělo ambice stát se regionálním hegemonem, proto v roce 1915 donutilo čínu akceptovat jejich 21 požadavků. Po konci války bylo přizváno jako jeden z vítězů do Versailles. Od Němců získalo původně čínskou provincii Šan-Tung a další tichomořské ostorvy.

Do bojů zasáhli i ruští Kozáci, kteří původně sloužili v carském vojsku. Po říjnové revoluci a uzavření Brestlitevského míru se s Ruskem začali rozcházet. v následné občanské válce bojovali i pod velením bílého generála Děnikina.

Unikátní snímky: Henryk Ross pohřbil filmy z lodžského ghetta, aby je schoval před nacisty
Krvavý příběh varšavského ghetta na silných fotografiích: Z půl milionu Židů nezbyl…
Podívejte se do očí zločincům, kteří se podíleli na vraždách tisíců Čechů v Osvětimi

 

Karel Pučelík, E15.czVolby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Kurzy měn
25,800
23,050
29,240
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější