Nizozemci zatkli 7 islámských radikálů kvůli přípravě teroristického útoku. Někteří z nich byli uprchlíci | Reflex.cz
nahoru

Nizozemci zatkli 7 islámských radikálů kvůli přípravě teroristického útoku. Někteří z nich byli uprchlíci

Daniel Baret29. září 2018 • 15:27
Nizozemská policie zasahuje proti teroristům
Nizozemská policie zasahuje proti teroristům
• foto: 
Telegraaf

Nizozemská policie ve čtvrtek při velkém zátahu zadržela 7 islámských radikálů, kteří podle místních tajných služeb připravovali za použití samopalů a výbušnin velký teroristický útok. Informace nizozemských médií ukazují, že mezi zatčenými jsou lidé, kteří se chtěli spojit v Sýrii s Islámským státem, a jsou mezi nimi i uprchlíci, kteří se dostali do Evropy v minulých letech. Je to další důkaz selhání evropské migrační politiky.

Podezřelí z přípravy teroristického útoku byli podle nizozemské televize NOS ve věku 21 až 34 let, zadrženo bylo pět střelných zbraní a také minibus pronajatý ve Francii. Ten měl údajně sloužit na přepravu výbušnin. Tři z mužů už byli předtím odsouzeni za pokusy připojit se k Islámskému státu v Sýrii. Někteří z nich přišli do Evropy jako migranti z Blízkého a Středního východu.  

Tajná služba AIVD ve svém prohlášení uvedla, že za vůdce teroristické buňky je považovaný čtyřiatřicetiletý irácký státní příslušník Hardi N., který byl minulý rok odsouzený za účast na přípravě jiného teroristického útoku. Byl vězněn loni tři měsíce a pak mu byl uložen tříletý ochranný dohled, protože se chtěl připojit v Sýrii k bojovníkům Islámského státu.

Video deníku Telegraaf ze zásahu nizozemské policie:

 

Dalšími ze zadržených jsou podle deníku Telegraaf muži jménem Wail el A. a Afghánec Nadím S., kteří se pokusili také vycestovat do Sýrie, ale byli zadrženi na turecko-syrské hranici místní tajnou službou. Wail el A. byl pak loni zatčen v Nizozemsku, když se pokoušel fotografovat vojenskou leteckou základnu Volkel.

Čižinský chtěl dohodit půl miliónu z pražského rozpočtu svým známým, zatajil přitom…

Sport a terorismus

Čtvrtým zatčeným je Kurd, který byl zadržen v provincii Gerderland a jehož příjmení je Husajn. Měl zde žít už devět let.

Pátým podezřelým je jedenadvacetiletý Nizozemec Morad M. z Vlaardingenu na jihu Holandska, který byl předtím národním mistrem v boxu. Mimochodem, také Nizozemci, kteří na jaře brutálně zbili číšníka v centru Prahy, se věnovali boxu a dalším bojovým sportům. Podle médií byl zatčen i osmnáctiletý mladík, který byl identifikován jako Amir a jehož otcem je Egypťan a matkou Polka.

Ministryně vnitra Kajsa Ollongren uvedla, že podle všech dostupných informací připravovala skupina velký teroristický útok na území Nizozemska.

Agentury a nizozemská média v této souvislosti připomínají, že na začátku září devatenáctiletý afghánský uprchlík, který dostal pobyt v Německu, pobodal na hlavním nádraží v Amsterdamu dva americké turisty.

Fascinující cesta Evropou v roce 1904 na starých fotografiích, na Karlově mostě jezdily…
EU musí být radikální, islamisté nás honí po ulicích jako zajíce, říká velvyslanec …

Daniel BaretVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Smrtící korektnost: New York Times končí s karikaturami. Reflex nikdy!
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Andrej Babiš vítězí. Zatím... Kdo ale stojí proti babišismu?
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější