Neobvyklá rošáda: Paraguay přesunula v Izraeli ambasádu do Jeruzaléma, po 15 týdnech jí ale vrátila do Tel Avivu | Reflex.cz
nahoru

Neobvyklá rošáda: Paraguay přesunula v Izraeli ambasádu do Jeruzaléma, po 15 týdnech jí ale vrátila do Tel Avivu

Daniel Baret12. září 2018 • 10:00
President Paraguaye Horacio Cartes a izraelský premiér Benjamin Netanyahu
President Paraguaye Horacio Cartes a izraelský premiér Benjamin Netanyahu
• foto: 
Profimedia.cz

Prezident Miloš Zeman už dlouho opakuje, že by přesunul v Izraeli české velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma. Zatímco Izraelcům, pro které je Jeruzalém hlavním městem, se to líbí, muslimské státy či většina zemí EU s tím nesouhlasí. Do posvátného města několika světových náboženství se zatím přemístily jen ambasády USA, Guatemaly a Paraguaye. Jenže posledně jmenovaná země to nečekaně po 15 týdnech zrušila a vyvolala tím velkou diplomatickou rozepři se židovským státem.

Když v prosinci minulého roku americký prezident Donald Trump rozhodl o přesunutí velvyslanectví své země do Jeruzaléma, a letos 14. května byl tento krok skutečně proveden, vyvolalo to zejména v islámském světě vlnu odporu. O dva dni později amerického příkladu následovala středoamerická Guatemala. Ostatní státy se ale k tomu nemají a kvůli udržení klidu ve vztazích s muslimskými zeměmi zůstávají jejich ambasády v Tel Avivu. Jen jihoamerická Paraguay 22. května oznámila, že přesouvá úřad do Jeruzaléma.

Náboženská pouť do Meronu: Vesnici na severu Izraele každoročně navštíví statisíce Židů

Už tehdy se dal ale tušit velký problém, protože Mario Abdo Benítez, jeden z vážných kandidátů na nového prezidenta Paraguaye, razil jinou politiku. Navíc už předtím v dubnu vyhrál volby. A když se stal 15. srpna hlavou státu, jedním z prvních rozhodnutí jeho vlády bylo oznámení, že ambasáda se zase stěhuje do Tel Avivu. Stalo se tak minulý týden, konkrétně 5. září.

Izrael reagoval velmi ostře – zavřel své velvyslanectví v této latinskoamerické zemi a věc označil, za „diplomaticky velmi neobvyklou“.

Přesun americké ambasády vyvolal také velké protesty zejména u Palestinců v Gaze. Při mnoha zásazích izraelské armády na hranicích pak zahynuly desítky Palestinců.

Generál Pavel nemá pravdu. V roce 1968 jsme měli střílet
Jiří X. Doležal 21. srpna 2018 • 16:37

Generál Pavel nemá pravdu. V roce 1968 jsme měli střílet

Islám je protiklad Západu, hlásal muslim na americké konferenci o vytvoření jednotného …

Daniel Baret


Klíčová slova: Paraguay, Izrael, ambasáda, zprávy


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,780
23,000
29,280
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější