nahoru

Islám je protiklad Západu, hlásal muslim na americké konferenci o vytvoření jednotného chalífátu

Lukáš Lhoťan 10. září 2018 • 11:20
Haitham Ibn Thbait, jeden z představitelů islamistického hnutí Hizb ut-Tahrir (Strana osvobození) v USA na konferenci o znovusjednocení všech muslimů do jednoho státního celku – chalífátu, konané v městě Palos Hills v americkém státě Illinois
Haitham Ibn Thbait, jeden z představitelů islamistického hnutí Hizb ut-Tahrir (Strana osvobození) v USA na konferenci o znovusjednocení všech muslimů do jednoho státního celku – chalífátu, konané v městě Palos Hills v americkém státě Illinois
• foto: 
memri.org

„A přesně to vidíme v dnešní době – propagaci sekulárních muslimů. Ať už o tom vědí, nebo ne, muslimové na Západě jsou vojáci proti islámu... Musíme ale pochopit, že bitva mezi námi a Západem je ideologická bitva. Vše, co reprezentujeme, je v přímém protikladu s tím, co reprezentuje Západ, protože vše, co se týká islámu, je v protikladu k sekularismu. Oni to vědí a je čas, abychom si to uvědomili také.“ Toto prohlásil jeden z představitelů islamistického hnutí Hizb ut-Tahrir (Strana osvobození) v USA Haitham Ibn Thbait na konferenci o znovusjednocení všech muslimů do jednoho státního celku – chalífátu, konané v městě Palos Hills v americkém státě Illinois.

Na adresu snahy pozápadnit muslimy a podpořit mezi muslimy výklad islámu, který by nebyl v rozporu s demokracií, sekularismem a západními hodnotami, dále Thbait řekl: „Není to patřičné pro národ, který Alláh označil za nejlepší. Jste tím nejlepším národem, jaký kdy vyšel z lidí. Jak se opovažujete být méněcenní, když vás Alláh zároveň označil za nejlepší národ?“

Tento Thbaitův projev odměnili shromáždění muslimové pokřiky „Alláhu akbar“ (Alláh je největší) a Thbait jim dále položil otázku: „Dokážete si představit, že by Alláhův posel stál vedle členů LGBTQ (zkratka pro lesby, gaye, bisexuály, transgender osoby a Queer) komunity?“ Čímž odkazoval na postoj muslimského ortodoxního práva, které považuje všechny tyto sexuální orientace za úchylky a v určitých případech za jejich praktikování stanovuje islámské právo šaría i trest smrti. Naopak mnozí modernističtí muslimové hlásící se k symbióze islámu a západních hodnot tvrdí, že „islám nemá s LGBTQ problém“ či případně, že nenávistný postoj zakladatelů islámského práva vůči těmto sexuálním orientacím je již překonán a dnes je neplatný.

Zničení Izraele a vytvoření chalífátu

Tento projev Thbaita ovšem není jeho prvním kontroverzním projevem. Již v roce 2016 na sebe Thbait upozornil na jiné konferenci v Chicagu, kde vyzval americké muslimy, aby nehlasovali ve volbách, a prohlásil, že „islám je zde, aby panoval“. Jako i v jiných případech na tento projev islámského radikalismu upozornila izraelská nevládní organizace The Middle East Media Research Institute (MEMRI), která monitoruje média v islámském světě.

Pořadatelem obou výše zmíněných akcí bylo islámské politické seskupení Hizb ut-Tahrir, které je sice v USA legální, ale je zakázáno v některých evropských a muslimských zemích. Základní ideologií Hizb ut-Tahrir je zrušení všech muslimských národních států a vytvoření jednoho jediného islámského státu – chalífátu. Stejně tak tato organizace odmítá sekularismus, demokracii a požaduje zničení státu Izrael.

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejčtenější komentáře