Absurdity Facebooku: Sociální síť zablokovala pianistu, jehož hru podle ní vlastní firma Sony | Reflex.cz
nahoru

Absurdity Facebooku: Sociální síť zablokovala pianistu, jehož hru podle ní vlastní firma Sony

Clara Zangová11. září 2018 • 18:39
Skladba Johanna Sebastiana Bacha, kterou klavíristovi Jamesi Rhodesovi zablokoval Facebook kvůli porušení autorských práv
• video: 
Twitter.com/James Rhoads

Britský pianista James Rhodes má na sociálních sítích tisíce fanoušků. Sdílí krátká videa, na nichž interpretuje nejrůznější klasické skladatele. Jeho fanoušci je milují. Nemiluje je však Facebook. Kvůli jeho automatickému systému, který by měl chránit autorská práva, prohlásila firma Sony, že vlastní 47 vteřin Rhodesova videa. Místo ochrany se tak uživatelé stávají oběťmi gigantických společností. A pokud Evropský soud ve středu schválí další zpřísnění těchto regulí, bude ještě hůř.

„Sony, prý vlastníte 47 vteřin z mé interpretace Bacha. Je mrtvý 300 let. A video jsem pořídil ve svém studiu. Přestaňte se chovat jako kreténi, nevlastníte nic,“ vzkázal Rhodes firmě, která na něj podala stížnost, na svém Twitteru. A má pravdu. Bach zemřel v roce 1750, jeho dílo tedy patří do veřejné sféry a nevlastní jej ani Sony, ani kdokoliv jiný. Natož pak Rhodesovu interpretaci.

Nemění to nic na tom, že Facebook klavíristovo video zablokoval. Chyba je údajně v jeho nepřesném algoritmu, který si spletl Rhodesovu hru s jiným pianistou, jež má s firmou Sony skutečně smlouvu. Pokud systém Rights Manager zaznamená jen malou podobnost mezi nahraným videem a videem, jež je chráněno, ihned je cenzuruje. Pokud ale budeme předpokládat, že Sony Music Entertainement neovládá na rozdíl od Rights Manageru automatický systém, měla si firma před stížností ověřit, oč vlastně jde. Teď už ji samozřejmě stáhla.

Frustrace a manipulace na sociálních sítích. Kde se berou odborníci na všechno a proč…

Velké emoce a tlaky lobbistů

Tato chyba se vloudila jen pár dní před tím, než 12. 9. zasedne Evropský parlament a bude projednávat novou reguli o autorských právech. Jde o článek 13, který má modernizovat autorské právo v digitální éře. Mimo jiné by měl zpřísňovat podmínky pro platformy jako YouTube, které by měly být právně zodpovědné za veškerý obsah svých uživatelů.

 Směrnice budila velké emoce už v červenci, kdy ji poslanci projednávali poprvé. Zítra se bude hlasovat o jejím pozměněném návrhu. Poslanci prý čelili velkému tlaku různých lobbistických skupin a jejich schránky zaplavily i desítky tisíc e-mailů. Podle odpůrců novely by způsobila rozmach cenzury na internetu. Právě jako se to stalo v případě Jamese Rhodese. Nutno dodat, že tento případ zdaleka není ojedinělý. Stejný osud potkal například německého učitele hudby, který čelil podobnému obvinění.

Staň se hrdinou: Žaluj na Facebooku
Kryštof Pavelka 30. srpna 2018 • 12:12

Staň se hrdinou: Žaluj na Facebooku

GAFA – nejvlivnější lobbisté planety
Michal Půr 22. srpna 2018 • 12:10

GAFA – nejvlivnější lobbisté planety

 
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne
PREMIUM X Nejmladší z „chvilkařů“: Kdo je Kryštof Zapletal, jeden z hlavních organizátorů demonstrace na Letné?
PREMIUM X Vztyčení majáku: Památník Tomáše Bati ve Zlíně se znovu probudil k životu
PREMIUM X Nezbytná sada demonstranta: Vyjádřete nesouhlas s Babišem originálními plakáty od Reflexu!

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější