Nizozemsko řeší velký problém: Policisté chtějí stávkovat, zavřou se i služebny | Reflex.cz
nahoru

Nizozemsko řeší velký problém: Policisté chtějí stávkovat, zavřou se i služebny

Daniel Baret9. září 2018 • 16:30
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
• foto: 
Profimedia.cz

Zloději či fotbaloví chuligáni si to možná příští týden v Nizozemsku užijí. Policejní odbory ACP totiž vyhlásily stávku, která má trvat od pátku 14. září do nedělní noci. Zavřeny mají být i policejní služebny a bude fungovat jen pohotovostní linka 112. K zvlášť závažným případům policisté sice vyjedou, ale menší přestupky proti zákonu řešit nebudou. Důvodem je jejich nespokojenost s platovými podmínkami.

Diskuse o platech policejního sboru se v Nizozemsku vede už několik měsíců, ale zatím se k dohodě s příslušnými úřady nedospělo. Policejní odbory ACP proto vyhlásily stávku na příští týden. Kromě mezd si policisté stěžují na enormní pracovní vytížení a nedostatek pomocného personálu.

Jak naspal nizozemský list „de Volkskrant“ do velkých problémů se mohou dostat především pořadatelé sportovních zápasů a různých jiných společenských a kulturních akcí, kde by policisté chyběli. Varování přišlo už o minulém víkendu, kdy došlo k vážným výtržnostem po prvoligovém fotbalovém utkání mezi Fortunou Sittard a FC Utrecht. Policie navrhla zápas odložit, protože už tehdy odmítla být v plné pohotovosti. Pořadatelé a starosta města to ale odmítli.

 

Stanovila datum své smrti na rok 2020. Rozmach asistovaných sebevražd pokračuje

Starostové mohou příští týden zrušit akce, na kterých bude policejní asistence nutná, ale mohou se obrátit i na příslušný soud, aby stávku zakázal. Soudci pak rozhodnou, co má přednost: Zda zákonem zaručené právo na stávku, nebo nutnost zabezpečit veřejný pořádek.

Jak uvedl web DutchNews.nl i v době stávky policie v případě násilných trestných činů zasáhne jako obvykle, ale nebude řešit menší spory či drobné krádeže.

Studie OSN tvrdí, že Skandinávci patří mezi nejšťastnější lidi světa, pravda je ale jiná

Nizozemští policisté už v průběhu léta omezili částečně práci, když například přestali pokutovat malé. To samozřejmě situaci v zemi nijak neuklidnilo, spíše naopak, protože to někteří lidé zneužívají.

Nizozemská policie už v roce 2014 vyhrála stávku za vyšší platy.

Rodinné drama v Polsku: Čtrnáctiletá dívka konvertovala k islámu, rodiče o ni bojují
Může se dítě jmenovat Adolf? Jako Hitler? To řeší nový německý film

Daniel Baret


Klíčová slova: Nizozemsko, policie, stávka, zprávyDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,720
22,740
30,040
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější