nahoru

Ať kontrarozvědka sleduje opoziční AfD, žádají němečtí politici kvůli masovým protestům v Saské Kamenici

ČTK 3. září 2018 • 11:14
Ať kontrarozvědka sleduje opoziční AfD, žádají němečtí politici kvůli masovým protestům v Saské Kamenici
foto: ČTK

V Německu se po událostech ve východoněmeckém Chemnitzu diskutuje o tom, zda by Spolkový úřad na ochranu ústavy (BfV), tedy civilní kontrarozvědka, měl začít sledovat stranu Alternativu pro Německo (AfD). Důvodem je prý blízkost politiků AfD k odpůrcům imigrační politiky z hnutí Pegida.

AfD v sobotu spolu s Pegidou v Chemnitzu uspořádala pochod za "oběti multikulturalizace" Německa, v jehož čele šli čelní představitelé obou uskupení. Ještě donedávna se přitom uvnitř AfD diskutovalo, jestli je rozumné účastnit se akcí Pegidy. Podle některých Chemnitz v postoji AfD představuje jasnou změnu.

"Štvanice v Chemnitzu představuje zlom," řekl listu Die Welt místopředseda Spolkového sněmu Thomas Oppermann (SPD). AfD podle něj jede stále radikálněji na protiimigrační vlně, a proto by její spolupráci s neonacisty měla kontrarozvědka velmi pozorně sledovat. "Když někdo tenhle stát ohrožuje, musí být sledován," vyjádřil své přesvědčení rozhlasové a televizní stanici NDR zase generální tajemník SPD Lars Klingbeil.

Také místopředseda křesťanských demokratů (CDU) Thomas Strobl má za to, že události v Chemnitzu znovu jasně ukazují, že by Spolkový úřad na ochranu ústavy měl AfD přinejmenším věnovat velkou pozornost. Když budou splněny podmínky pro sledování, musí rychle jednat, míní.

Udělá sledování ze členů AfD mučedníky?

Ne všichni ale sdílejí tento názor. Stroblův stranický kolega a ministerský předseda Šlesvicka-Holštýnska Daniel Günther má za to, že sledování AfD by straně umožnilo prezentovat se jako mučedník. Ministr vnitra a šéf Křesťanskosociální unie (CSU) Horst Seehofer je zase přesvědčen o tom, že důvody pro sledování strany jako takové nyní nejsou.

Šéfka Levice Katja Kippingová se domnívá, že sledování kontrarozvědkou problém samo o sobě nevyřeší, i když není nic nového na tom, že AfD je nepřítelem ústavy.

Situace ve čtvrtmilionovém Chemnitzu, který leží nedaleko hranic s Českem, se vyhrotila 26. srpna po zabití pětatřicetiletého Němce, z něhož jsou podezřelí dva muži z Iráku a Sýrie. Od té doby město zažilo řadu demonstrací, z nichž některé doprovodily výtržnosti a útoky na přistěhovalce. Protestů v Chemnitzu se podle policie účastnila také řada pravicových radikálů.

ČTK
Diskuse ke článku