Ještěd: Požár hasilo 100 hasičů, vrtulník i letadlo | Reflex.cz
nahoru

Na Ještědu hořel les. Hasilo ho 100 hasičů, vrtulník i letadlo

ČTK13. srpna 2018 • 15:07

Na vrcholu Ještědu vzplál dnes dopoledne les. Požár lesa a trávy o rozloze zhruba hektaru se hasičům podařilo po 13:00 dostat pod kontrolu. Do zásahu se zapojilo 19 jednotek, což je kolem stovky hasičů. Část z nich byla zapojena do čerpání vody pod Ještědem a na letišti, řekla ČTK mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Pavlína Bílková. S hašením pomáhaly letadlo a vrtulník, které provedly 20 shozů. Jejich pomoc byla podle mluvčí velmi efektivní.

Požár byl na operační středisko hasičů ohlášen krátce před 11:00. Hasiči vyhlásili zvláštní stupeň poplachu a povolali všechny jednotky, které mají k dispozici. "Vzhledem k větru a suchu a nepřístupnému terénu bylo nutné zasáhnout rychle," řekla Bílková. Hasiči se báli, že vítr oheň roznese. S lokalizací požáru bylo podle Bílkové možné ukončit letecké hašení. Na vrcholu Ještědu zůstává 14 jednotek. Dohašování bude podle mluvčí pokračovat ještě několik hodin.

Cestu na Ještěd zablokovaly hasičské vozy. "Ne všechny cisterny, hlavně ty velkokapacitní projedou úzkou cestou až na vrchol Ještědu," řekla Bílková. Hasiči nahoru dopravují vodu v cisternách, dál ji ale musejí čerpat dálkovým vedením. Kvůli zakouření zasahují v dýchacích přístrojích. "Hasiči stále prolévají místo požáru. Lesní požáry jsou extrémní, rády prohořívají a objevují se jinde, takže i po ukončení požáru tu jako dohled zůstane jednotka dobrovolných hasičů," dodala mluvčí hasičů.

Uzavřena byla cesta na vrchol od parkoviště Ještědka. Samotný horský hotel a vysílač na vrcholu Ještědu ale zůstal otevřený. "Lidi z hotelu jsme evakuovat nemuseli, bezprostřední nebezpečí jim nehrozilo. Někteří odešli, mnozí ale zůstali," dodala Bílková. "Lidé seděli v restauraci u oběda a pozorovali práci hasičů," doplnila Milena Lánská ze společnosti Ještěd, která hotel provozuje. V provozu zůstala i sedačková lanovka Skalka. Kabinová lanovka vozila lidi jen směrem dolů. Provoz nahoru zahájí podle přednosty Vladimíra Štěpána až v 15:00.

Smrt, strach a beznaděj. Unikátní fotky ukazují málo známé masakry Židů v Pobaltí
Ruiny, požár a totální zkáza: Unikátní snímky ukazují San Francisco po zničujícím…

ČTK


Klíčová slova: požár, Ještěd, Liberec, hasiči


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,720
23,090
29,350
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější