nahoru

Sociální demokracie je černý mor. Rumuni celý víkend protestovali proti vládě, stovky z nich byly zraněny

ČTK13. srpna 2018 • 07:42
Sociální demokracie je černý mor. Rumuni celý víkend protestovali proti vládě, stovky z nich byly zraněny
foto: ČTK

Třetí večer v řadě se dnes v Bukurešti sešly tisíce lidí, aby protestovaly proti vládě sociálních demokratů. Tu obviňují z korupce a požadují její odstoupení. Agentura AP napsala, že na pořádek dohlíželo méně policistů než při předchozích dvou shromážděních. V pátek bylo při střetech demonstrantů se strážci zákona zraněno 455 osob, 70 lidí včetně 11 policistů skončilo v nemocnici.

Účastníci protestu si dnes stejně jako v minulých dnech před sídlo vlády přinesli kromě rumunských vlajek také ty patřící Evropské unii a NATO. Pokřikem "Odstupte!" vyzývali k rezignaci vládu Sociálně demokratické strany, kterou označovali jako "červený mor".

"Chci sem chodit každý den po práci... Jsem badatelka a minulý týden jsem zjistila, že nám snížili financování. Jsem velmi odhodlaná. Nemůže nás (vláda) ignorovat donekonečna," řekla na dnešní akci agentuře AFP Teona Deftuová.

Reforma justice

AFP nicméně uvedla, že protestujících dnes bylo výrazně méně než v pátek a sobotu, kdy dorazily desetitisíce lidí. Během pátečního shromáždění se několik desítek účastníků pokusilo prolomit policejní zástup a na těžkooděnce házeli kameny a lahve. Policisté odpověděli slzným plynem a následně na rozehnání davu použili vodní dělo.

V Rumunsku se protivládní protesty konají pravidelně už více než rok. Největší intenzitu nabraly v únoru 2017, kdy se zapojilo až půl milionu lidí. Stoupenci opozice poukazují na to, že od nástupu sociálních demokratů k moci v roce 2016 země ztratila dynamiku v boji proti korupci. Vláda zahájila rozsáhlou reformu justice, která podle jejích kritiků ohrožuje nezávislost soudců a má za cíl umožnit politikům uniknout trestnímu stíhání.

ČTK


Klíčová slova: korupce, rumunsko, demonstrace, vládaDiskuse ke článku