Severní Číně hrozí klimatický kolaps. V místě budou taková vedra, že tam nebude možné žít, tvrdí nová studie | Reflex.cz
nahoru

Severní Číně hrozí klimatický kolaps. V místě budou taková vedra, že tam nebude možné žít, tvrdí nová studie

Tereza Stonišová7. srpna 2018 • 08:20
Město Ťi-nan s 6 milióny obyvatel je jedním z mnoha, které ohrožuje horké podnebí.
Město Ťi-nan s 6 milióny obyvatel je jedním z mnoha, které ohrožuje horké podnebí.
• foto: 
Wikimedia

Teplota v oblasti Severočínské nížiny se stane vůbec nejvyšší na světě. Sever Číny je jedno z nejhustěji osídlených míst na planetě a podle nejnovější studie, již zveřejnil Massachusettský technologický institut, bude tato oblast prakticky neobyvatelná.

Do konce roku 2070 se oblast Severočínské nížiny stane i přes případné výrazné snížení emisí oxidu uhličitého nejkritičtějším místem na světě, co se týče tepelných vln. Massachusettský technologický institut (MIT) s tímto zjištěním přišel před několika dny, když zveřejnil závěry své nové studie, o níž následně napsala americká CNN.

Nový výzkum potvrdil teorii, že velkolepá civilizace Mayů zanikla v důsledku sucha

Oblast obsahuje mimo jiné čínskou metropoli Peking. Není to však zdaleka jediné místo, které bude problému veder a vysoké vlhkosti vystaveno. Celkově se extrémní vedra v kombinaci s vysokou vlhkostí dotknou asi 400 milionů lidí. „Oblast Severočínské nížiny bude čelit největším návalům veder na světě,“ řekl Elfaith Eltahir, profesor z MIT, který studii vedl. „Čína je momentálně největší producent emisí oxidu uhličitého, což bude mít potenciálně velmi negativní vliv především na její vlastní obyvatele,“ dodal.

Studie vychází z toho, že od určité teploty a určitého procenta vlhkosti nelze žít. Pracuje s termínem wet-bulb temperature neboli teplota vlhké baňky. To zjednodušeně řečeno znamená, že pokud venkovní teplota dosáhne cca 35 stupňů a zároveň určitého stupně vlhkosti, lidský zdravý organismus se není schopen ochlazovat. Zdravý člověk by v takových podmínkách přežil jen několik hodin. Právě tento jev hrozí v inkriminované oblasti.

Uprchlice jsou v Itálii nuceny k prostituci. Za sex je řidiči kamionů převážejí přes…
Kupčení s dětmi: Děsivé praktiky ruské sociálky. Kolik stojí modrooké dítě se…

 
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Sadistická pornografie zmizela z webu. Dokazuje to, že práce policie a novinářů není zbytečná
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Jedno vyhrocené hlasování aneb Hamáček jako Švejk a Zeman jako nadstrážmistr Flanderka
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější