Nové seznamy Židů v Rakousku? Nápad ministra z SPÖ budí u sousedů emoce | Reflex.cz
nahoru

Nové seznamy Židů v Rakousku? Nápad ministra z SPÖ budí u sousedů emoce

Tereza Stonišová21. července 2018 • 12:00
Nové seznamy Židů v Rakousku? Nápad ministra z SPÖ budí u sousedů emoce
foto: flickr

Gottfried Waldhäusl, člen Zemského sněmu Dolního Rakouska z rakouské Strany svobodných (FPÖ) a ministr, brání kritizovanou vyhlášku, podle níž budou vznikat seznamy Židů, kteří kupují košer maso. Politik se brání tím, že bojuje za práva zvířat. Nápad dolnorakouského ministra však vzbudil značné rozhořčení.

K nákupu košer masa by nově byla nutná jakási předregistrace v seznamu. Protože košer maso připravují a spotřebovávají především Židé, vtírá se na mysl slovní spojení „novodobý seznam Židů“. Jádrem a účelem nové regulace, dolnorakouské vyhlášky, by mělo být především snížení spotřeby, a tedy i výroby košer masa, které podobně jako halal porážení je předmětem sporů. Jadrnými odpůrci těchto metod jsou především ochránci zvířat. FPÖ je však známá svými antipatiemi ochránců čehokoliv. Je opravdu Gottfried Waldhäusl takovým milovníkem „správného“ zabíjení zvířat, nebo prostě jen nemá rád Židy?

Putin osobně nařídil vměšování do voleb v USA, tvrdí The New York Times

Gottfried Waldhäusl má ve své agendě mimo jiné zemědělství a agropolitiku, jíž se mnoho let věnuje. Ve svém prohlášení uvedl, že chce, aby se na porážku zvířat dívali lidé především optikou dobrých životních podmínek zvířat. Kritizoval v minulosti nejen košer, ale také halal porážky. Proti jeho osobě se však nyní staví nejen židovská, ale také muslimská komunita, proti níž však ministr žádná opatření neučinil. Přesnou podobu vyhlášky ministr zatím nezveřejnil, na reakce odpůrců však kontroval, že rozhodně nechce vytvářet seznamy Židů ani muslimů. Kdyby se ale košerchtiví kupující chtěli k masu podle vyhlášky legálně dostat, museli by v jistém registru (ať už jej nazveme jakkoliv) figurovat.

Dolní Rakousko je obklopeno hlavním rakouským městem, kde je koncentrace Rakušanů židovského vyznání vysoká. Politikovi se nelíbí, že Dolní Rakousko je pro Vídeňany místem, které vyhledávají právě kvůli rituálním porážkám.

Teror na vlastní kůži: Film Utøya, 22. července napínavě vypráví o Breivikově útoku na…
Okno do minulosti: Podívejte se na unikátní koláže z historie budapešťských ulic

 

 

 

 

 

 Klíčová slova: Rakousko, Židé, košer, SPÖ, Svobodní


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Helmut Newton: Fotograf, před jehož objektivem ochotně zapózovala každá žena
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: V čem Češi vynikají? Obrana specifickým humorem a spotřeba alkoholu
PREMIUM X Karel Gott mit uns! Mistr jako zdroj inspirace a humoru...
PREMIUM X Gott versus Matuška: Souběžný příběh boha a čerta české pop-music
PREMIUM X Hrátky s Ovčáčkem aneb Twitterovou hravostí proti politickým dinosaurům

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější