nahoru

Obří utržený ledovec straší grónskou vesnici, může způsobit záplavy

Tereza Stonišová 15. července 2018 • 15:00
Obří utržený ledovec straší grónskou vesnici, může způsobit záplavy
foto: Reuters

Ledovec, který se pomalu přibližuje ke grónské vesnici jménem Innaarsuit na západě Grónska, ohrožuje bezpečí tamních obyvatel. Ve vesnici, která čítá zhruba 170 obyvatel, vyvolal chaos. O ledovci informoval server BBC a The Local.

„Máme obavu, že by se části ledovce mohly rozpadnout a vyvolat vlnobití, které by ve vesnici mohly způsobit záplavy,“ řekla policejní důstojnice Lina Davisová. Kus ledovce už navíc spadl do moře. Počasí navíc vesnici nepřeje – podle předpovědí by mělo v příštích dnech pršet.

Ledovec byl poblíž osady spatřen poprvé ve čtvrtek a místní úřady následně vyhlásily stav pohotovosti. Podle agentury Ritzau byli ale v ostrovní osadě Innaarsuit zatím evakuováni jen ti lidé, jejichž domy stojí na výběžku ostrova nejblíže ledovci. „Ledovec je stále poblíž vesnice a policie nyní diskutuje o tom, jaký postup zvolit dál,“ sdělil agentuře AFP grónský policejní šéf Kunuk Frederiksen. 

Ledovec se nyní pravděpodobně zasekl o mořské dno a přestal se pohybovat. Osada Innaarsuit doufá, že silný vítr opět s ledovcem pohne a odežene ho daleko od břehu, napsal britský list The Independent.

 

 

 

 Klíčová slova: zprávy, ledovec, GrónskoDiskuse ke článku