nahoru

Obří utržený ledovec straší grónskou vesnici, může způsobit záplavy

Tereza Stonišová15. července 2018 • 15:00
Obří utržený ledovec straší grónskou vesnici, může způsobit záplavy
foto: Reuters

Ledovec, který se pomalu přibližuje ke grónské vesnici jménem Innaarsuit na západě Grónska, ohrožuje bezpečí tamních obyvatel. Ve vesnici, která čítá zhruba 170 obyvatel, vyvolal chaos. O ledovci informoval server BBC a The Local.

„Máme obavu, že by se části ledovce mohly rozpadnout a vyvolat vlnobití, které by ve vesnici mohly způsobit záplavy,“ řekla policejní důstojnice Lina Davisová. Kus ledovce už navíc spadl do moře. Počasí navíc vesnici nepřeje – podle předpovědí by mělo v příštích dnech pršet.

Ledovec byl poblíž osady spatřen poprvé ve čtvrtek a místní úřady následně vyhlásily stav pohotovosti. Podle agentury Ritzau byli ale v ostrovní osadě Innaarsuit zatím evakuováni jen ti lidé, jejichž domy stojí na výběžku ostrova nejblíže ledovci. „Ledovec je stále poblíž vesnice a policie nyní diskutuje o tom, jaký postup zvolit dál,“ sdělil agentuře AFP grónský policejní šéf Kunuk Frederiksen. 

Ledovec se nyní pravděpodobně zasekl o mořské dno a přestal se pohybovat. Osada Innaarsuit doufá, že silný vítr opět s ledovcem pohne a odežene ho daleko od břehu, napsal britský list The Independent.

Asijská rybí pedikúra, jejíž salony zničily historické centrum Prahy, může vážně…
Nacistická chlouba Zeppelin shořela při přistání za 32 vteřin. Obří vzducholoď při…
Muž našel v popelu shořelého domu snubní prstýnek, o ruku žádal přímo v troskách

 

 

 

 Klíčová slova: Grónsko, ledovec, zprávyDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,580
22,570
29,870
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější