nahoru

Drama v zatopené thajské jeskyni se blíží ke konci, záchranáři začali chlapce vyvádět ven

ČTK8. července 2018 • 09:30
Vojáci jsou připraveni tým malých fotbalistů evakuovat.
Vojáci jsou připraveni tým malých fotbalistů evakuovat.
• foto: 
ČTK

Záchranáři v Thajsku dnes zahájili riskantní operaci, jejímž cílem je dostat 12 chlapců a jejich fotbalového trenéra ven ze zatopené jeskyně. Evakuace zabere dva až čtyři dny, záležet bude na místních podmínkách a na počasí. Chlapci se budou dostávat ven jeden po druhém a předpokládá se, že celá záchranná operace potrvá dva až čtyři dny, uvedl místní generál Čalongčaj Čajjakam. Skupina v jeskynním komplexu na severu země uvázla před 15 dny.

"Dnes je velký den. Chlapci jsou připraveni čelit všem náročným úkolům," citovala agentura AFP šéfa krizového štábu. Místní guvernér řekl, že na operaci se podílí 13 zahraničních a pět thajských potápěčů z elitní jednotky vojenského námořnictva. Chlapci mají postupně vycházet vždy v doprovodu dvou potápěčů. První by měl vyjít ven nejdříve 11 hodin od zahájení operace. Ta začala v 10:00 místních času (05:00 SELČ), takže první z hochů by mohl být venku kolem 16:00 SELČ.

Jediný způsob, jak školáky dostat ven, je brodit se temnými a úzkými chodbami. Ty jsou plné bláta a silných proudů a nedostává se v nich kyslíku. Únik proplaváním zvažují zkušení jeskynní záchranáři až jako poslední možnost, protože chlapci nejsou trénovaní v potápění. Cesta ven je však velmi komplikovaná, protože se hodně klikatí a je plná zaplavených chodeb.

Místní guvernér řekl, že mírné počasí a opadávající hladina vody v posledních dnech vytvořily optimální podmínky pro evakuaci pod vodou. Nový déšť by však tuto příležitost mohl zmařit.

Thajské úřady evakuovaly kvůli záchranné operaci oblast kolem zatopené jeskyně. Příští dny jsou z hlediska záchranných operací považovány za klíčové, protože se má zhoršit počasí. "Vy, kteří se nepodílíte na záchranné operaci, opusťte prosím okamžitě tento prostor," citovala agentura Reuters policistu, který hovořil přes amplion. Oblast proto musely vyklidit i zpravodajské štáby.

Úřady se rozhodly konat v době, kdy hornatý sever této asijské země zahalila po relativně suchém období opět temná monzunová mračna, což dál zvyšuje riskantnost celé operace a bezpečnost záchranářů, kteří se nadále pouštějí do boje s vodou a čsem.

Chlapci ve věku 11 až 16 let a jejich 25letý trenér zmizeli při záplavách 23. června, když se vydali prozkoumat jeskynní komplex poblíž hranice s Barmou. Skupina byla v jeskyni nalezena po devítidenním pátrání 2. července. Nyní ji ohrožuje stoupající voda a ubývající kyslík.

Do záchranných prací se zapojilo několik zemí včetně České republiky. Ta vyslala dva příslušníky hasičského záchranného sboru s úkolem prověřit možnosti, jak by Česká republika mohla pomoci při záchraně. Česká velkokapacitní čerpadla však nelze použít z důvodu jejich váhy a obtížné manipulovatelnosti.

ČTK
Diskuse ke článku