Izraelská Bondovka: Bývalého ministra vyšetřují kvůli špionáži pro Írán | Reflex.cz
nahoru

Izraelská Bondovka: Bývalého ministra vyšetřují kvůli špionáži pro Írán

Tereza Stonišová21. června 2018 • 17:30
Gonen Segev před soudem
Gonen Segev před soudem
• foto: 
ynetnews.com

Postava, která na izraelské politické scéně nyní značně víří vody, se jmenuje Gonen Segev. Bývalý ministr průmyslu a infrastruktury a dlouholetý poslanec Knessetu byl totiž obviněn z toho, že téměř 6 let aktivně poskytoval utajené informace znepřátelenému Íránu. Izraelská média píší o nejvážnějším bezpečnostním ohrožení za poslední léta. 

Izraelská Všeobecná bezpečnostní služba (zabývající se vnitřní bezpečnostní a kontrarozvědnou činností, známá pod zkratkou Šin bet) před několika dny potvrdila, že jeruzalémské státní zastupitelství vzneslo proti bývalému ministrovi obvinění ze špionáže pro cizí zemi, z předávání zpráv nepříteli a napomáhání nepřátelskému státu. Segevův příběh je vskutku barvitý.

Muž, který za sebou má už trestní minulost a vězení, se z vrcholné politiky přesunul do západoafrické Nigérie. Jako vystudovaný lékař před vstupem do politiky provozoval praxi, kterou po svém propuštění z vězení přesunul právě na černý kontinent. V Nigérii založil kliniku „pro bohaté“, léčil v ní vyslance, zaměstnance ambasád a byznysmeny, kteří v Nigérii pracovali.

Spojené státy odcházejí z Rady OSN pro lidská práva. Rada si prý z lidských práv tropí …

V květnu letošního roku chtěl Segev odcestovat do Rovníkové Guineje. Země mu ale nepovolila vstup, protože jeho trestní rejstřík nebyl čistý (!). Po svém neúspěšném pokusu o vstup do země byl Segev na hranicích zadržen. Guinejci neprodleně informovali Izrael a bývalý politik byl předán do své rodné země.

Tamní bezpečnostní složky jej sledovaly delší dobu, neboť krátce poté, co byl převezen do země, byla proti němu vznesena obvinění. Z vyšetřování vyplynulo, že jej naverbovala íránská rozvědka a že se nejméně dvakrát osobně setkal s íránskými rozvědčíky, jimž předával citlivé informace. Kvůli špionáži zřejmě cestoval také do Rovníkové Guineje.

„Fuck Turkey,“ napsal na Instagram Jair Netanjahu, syn izraelského premiéra

Podle informací izraelských médií se Segev obviněním nebrání a zatím plně spolupracuje. V Izraeli však zpráva vyvolala velký rozruch, média jej označují za nejvážnější ohrožení bezpečnosti posledních několika let. Segev totiž spolupracoval s Íránem už od roku 2012; pokud se tedy obvinění potvrdí, nepůjde o nahodilé či ojedinělé předání informací, ale o déletrvající systematickou špionáž.

Segev zastával post ministra v letech 1992–1995 a ani toto období se neobešlo bez skandálů. V roce 2005 tento muž začal plnit novinové titulky poprvé, když jej policie zadržela kvůli podezření z pašování drogy extáze. Obvinění byla pak následně prokázána: Segev využíval svou diplomatickou imunitu k tomu, aby tuto drogu pašoval z Nizozemska do Izraele. A nešlo o nijak zanedbatelné množství: tablet extáze, které propašoval, bylo 30 tisíc kusů.

Psal se rok 2005 a kariéra politika pro Segeva skončila, byl totiž odsouzen k pěti letům vězení. Skončila však i jiná dráha – Segev má vystudovanou medicínu a práva, přičemž pro pašování drogy mu bylo na určitou dobu zakázáno léčit. Z vězení byl nakonec předčasně propuštěn již v roce 2007.

Útoky Íránců na Izrael jsou jen zástěrka. Írán nechce dobýt Izrael, ale ovládnout…
Stát Izrael vznikl v květnu 1948. Hned na začátku své existence byl blízko zániku po…
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Srpen 1968 a 1969: Fotograf a režisér Josef Ráž vzpomíná na chvíle, kdy šli Češi proti Čechům
PREMIUM X Evangelium podle Mansona: Pologramotný vůdce sekty, vrah, co nezabíjel, a miláček popkultury
PREMIUM X Proč miluju Dalmácii aneb Malé vyznání velkého českého dovolenkáře středního věku
PREMIUM X Zelený Raoul: Tajemství hradního sklepení aneb Vstup přísně zakázán!
PREMIUM X Tenkrát v Hollywoodu: Příběh Quentina Tarantina a jeho zatím posledního filmu

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější