nahoru

„Fuck Turkey,“ napsal na Instagram Jair Netanjahu, syn izraelského premiéra

Daniel Baret 18. května 2018 • 10:22
Turecký prezident Recep Erdoğan a izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Jejich vztahy se dramaticky zhoršují
Turecký prezident Recep Erdoğan a izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Jejich vztahy se dramaticky zhoršují
• foto: 
reuters

Jair Netanjahu, šestadvacetiletý syn izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, jde podle všeho v některých věcech ve stopách svého otce. Také se někdy vyjadřuje velmi expresívně. Například ve středu na svůj účet na Instagramu napsal: „Fuck Turkey.“ Reagoval tak na ostrou kritiku jeho země z Turecka kvůli krveprolití na hranicích s pásmem Gazy, při kterém zemřelo tento týden 62 Palestinců.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan již několikrát v poslední době označil Izrael za „teroristický stát“. Kritika se vystupňovala tento týden poté, co na hranicích Izraele a pásma Gazy zemřelo při střetech 62 Palestinců. Obě země si teď vzájemně vyhostily velvyslance.

Jair Netanjahu použil ve svém vyjádření tureckou národní vlajku, což zřejmě vyvolá v Turecku další ostré reakce. Vzal z vlajky půlměsíc, jejž využil jako písmeno C a vytvořil slova „Fuck Turkey“. Podle všeho to byla reakce na ostrou výměnu slov, která proběhla mezi prezidentem Erdoğanem a jeho otcem v posledních dnech.

Syn Benjamina Netanjahua poslal Turecko někamSyn Benjamina Netanjahua poslal Turecko někamFoto Instagram

Většina mrtvých byli členové teroristické organizace Hamás

„Netanjahu je premiérem státu, kde panuje apartheid. Má na svých rukou krev Palestinců a nemůže zakrýt své zločiny útokem na Turecko,“ prohlásil v úterý Erdoğan.

Izraelský předseda vlády mu odpověděl: „Muž, jenž pošle turecké vojáky, kteří okupují severní Kypr a napadli Sýrii, nám nebude kázat, když se bráníme teroristům z Hamásu.“

Mimochodem, palestinské hnutí Hamás přiznalo, že z 62 lidí, kteří přišli o život tento týden na hranici Izraele s Gazou, bylo 55 osob členy této teroristické organizace. Bortí to tak informace (i západních) médií, že se jednalo převážně o pokojné demonstranty.

Daniel Baret
Diskuse ke článku