nahoru

Jedete do Turecka? Budou tam volby, vyhýbejte se místům, kde jsou větší shromáždění

Daniel Baret7. června 2018 • 13:00
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
• foto: 
ČTK

Desítky tisíc Čechů míří letos do Turecka, které se po určité době opět stává pro naše turisty velmi vyhledávanou destinací. Cestovní kanceláře hlásí letos zvýšený zájem o tuto zemi, protože je zde v dobrém poměru cena a nabízené služby. Mnoho států světa ale varuje své občany, aby se vyhýbali v Turecku větším shromážděním lidí. Budou tam totiž volby. V turistických resortech by měl ale panovat klid.

Například české ministerstvo zahraničních věcí upozorňuje ve své zprávě na zvýšené riziko možných incidentů na některých místech Turecka a to v období postního měsíce ramadánu (potrvá do 14. června), ale zejména v době před a po prezidentských a parlamentních volbách. První kolo voleb se uskuteční 24. června, případné druhé 8. července. V této době mají i čeští turisté dbát zvýšené obezřetnosti při pohybu na místech, kde se konají oslavy, předvolební shromáždění nebo demonstrace.

I z tohoto doporučení je jasné, že podobné akce se ale nekonají v samotných turistických rezortech. V blízkých městech se pravděpodobně konat budou, ale pro turisty není nic lehčího, než je prostě obejít.

Velmi podobné varování vydalo pro své turisty také ministerstvo zahraničí Velké Británie i úřady dalších zemí. Vždy se jedná o doporučení vyhýbat se místům, kde se srocují davy. Předvolební shromáždění v Turecku totiž bývají bouřlivé a dochází u nich k incidentům. To samé platí i pro demonstrace po volbách.

Velmi vážně je naopak potřebné brát již léta platné varování, aby turisté nejezdili do blízkosti turecko-syrské hranice. Tam mohou být zadrženi tureckou policií nebo vojáky. Výstraha platí například i pro město Diyarbakır na jihovýchodě země, které obývají převážně Kurdové a bezpečnostní problémy se zde pravidelně opakují.

Jak již ale bylo řečeno, v přímořských rezortech, kam jezdí naprostá většina českých turistů, by měl panovat i v době voleb klid.Klíčová slova: volby, Turecko, cestování, zprávyDiskuse ke článku