Skryté strany deníku Anne Frankové ukrývaly sprosté vtipy a intimnosti. Máme ale znát úplně všechno? | Reflex.cz
nahoru

Skryté strany deníku Anne Frankové ukrývaly sprosté vtipy a intimnosti. Máme ale znát úplně všechno?

Tereza Stonišová19. května 2018 • 08:36
Anne Franková zemřela v koncentračním táboře na tyfus měsíc před osvobozením
Anne Franková zemřela v koncentračním táboře na tyfus měsíc před osvobozením
• foto: 
printscreen/AFP

V posledních dvou dnech se oči veřejnosti i médií obracejí k nově rozluštěným stránkám deníku židovské dívky Anne Frankové, které obsahují možná překvapivé vtipy a komentáře se sexuálním podtextem. Deník Anne se stal jakýmsi symbolem či zhmotněním utrpení židovského národa během 2. světové války, ovšem s odtajněním intimních částí deníku vyvstává na světlo i jiná otázka – musíme z osobního deníku znát opravdu všechno?

Ukryté a dosud neznámé stránky deníku byly zakryté hnědým papírem, některé věty v zakrytém textu byly přeškrtané – zřejmě proto, aby si je nemohl nikdo přečíst. Experti z amsterdamského muzea nyní uvedli, že po mnohaleté snaze se jim konečně podařilo texty rozluštit – jedná se především o různé sprosté vtipy, případně úvahy o sexu.

V deníku už se podobné úvahy vyskytují, ovšem tyto řádky ukryté za tmavohnědým papírem měly pro dívku zřejmě zvláštní význam – zakrytím oněch řádků dala jasně najevo, že nechce, aby je četl někdo cizí.

Miluji Zemana, svého psa a poslouchám Babiše. Jmenuji se Šlechtová a dělám ministryni

Jejím vtipům se těžko někdo bude smát

Její sexuální úvahy nebo narážky na prostituci, případně vtipy o vojácích a jejich chování k dívkám ukazují, že i přes trýznivé životní podmínky byla Anne obyčejná náctiletá dívka, která uvažovala o stejných věcech jako dívky v tomto věku všude jinde ve světě – ať už ve válce či mimo ni. „Anne píše o sexualitě naprosto odzbrojujícím způsobem,“ uvedl ředitel jejího muzea v Amsterdamu Ronald Leopold.

„Kdokoliv to bude číst, nebude schopný se těm vtipům smát,“ dodává ředitel s poukazem na její tragický osud. Vtipy jsou v knize údajně čtyři, více než třicet řádků je pak popsáno různými úvahami – ať už těmi, které slyšela ve svém úkrytu, nebo později z tábora. Zmiňuje tam menstruaci, přemýšlí o prostitutkách a o tom, jaké by to asi bylo, kdyby ji nějaký muž požádal o sex.

Tragický příběh dívky s veselýma očima a havraními vlasy je známý – Anne se nejprve skrývala se svým otcem Ottou, matkou Edith a sestrou Margot v Amsterdamu, kde je posléze nacisté objevili a odvezli do okupovaného Polska, do koncentračního tábora Bergen-Belsen. Anne s sebou měla deník, který si psala a ukrývala jej. Kniha vyšla poprvé v roce 1947. Smutným paradoxem jejího tragického osudu je fakt, že pouhý měsíc po jejím úmrtí (na tyfus) tábor osvobodili američtí vojáci.  

Poláci vydali deník židovské dívky, kterou zabili nacisté. Nová Anne Frank však žila a…
„Židé jsou naše neštěstí.“ Podívejte se na 30 snímků běžného života v nacistickém Německu

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,640
22,790
29,590
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější